Kotiäidin Odd Molly

Jos lomppakkoni olisi tällä hetkellä samaa mieltä kanssani, löytyisi kaapistani jokunen Odd Molly:n ihanista vaatteista. Pidän vaatteiden malleista, väreistä, materiaaleista, kirjailuista ja siitä, että ne ovat aika uniikkeja. Mutta, niiden suolainen hinta on varmistanut sen, ettei mun kaapistani löydy yhtäkään kyseistä ihanuutta.

Olen kuitenkin päättänyt, että sitten joskus. Ja tämä sitten joskus olkoot vaikka silloin kun olen palannut takaisin työelämään tai kun ensimmäinen vuosi kahden pienen lapsen kanssa on ohi. Silloin voin oikeesti palkita itseni kahdensadan euron neuletakilla – oi kyllä!

pb112141_3.jpg

pb112142_1.jpg

pb112151_0.jpg

Ja ylipäätään mitä tulee omaan pukeutumiseeni, olen tainnut löytää sen oman juttuni. Rakastan löysiä yläosia ja kireitä alaosia yhdessä, hempeitä värimaailmoja, röyhelöä, pitsiä, kukkakuosia ylitse muiden, siistiä tyttömäistä tyyliä ripauksella boheemia rentoutta. Juu-u, niistä on oma tyylini tehty. Tietty, näin kahden lapsen äitinä suosin vaatteissa todella paljon mukavuutta, eikä sen mukavuuden tarvitse automaattisesti tarkoittaa kolitsihousuja ja hupparia kaupungillakin, vaan pukeutua voi mukavasti samalla näyttäen ihan ihmiseltäkin.

Ehkä suurin päänvaiva itselleni on, kun astun lasten kanssa ovesta ulos aikeissa lähteä kaupungille on se miltä oikein näytän. Tai oikeastaan, kuinka väsyneeltä näytän. Tätä väsymystä tuskin kukaan voi poistaa kasvoiltani hetkeen, eikä tähän harmauteen auta edes aamulla sutaistu pieni hätämeikki. Hiukset ovat usein aina takkuisella ponnarilla ja hampaat olen saanut pestyä puoliksi. Tiedän, että ihmettelette varmaan miten se voi muka olla niin vaikeeta? Mutta kerronpa teille, että kyllä se on. Voin lyhyesti sanoa, että kaksikerroksinen koti kahden näin pienen lapsen kanssa ei todellakaan ole sieltä järkevimmästä päästä. Mitä hittoa me oikein ajateltiin kun kirjoitettiin kauppapaperit? Vastaus: Ei vissiin mitään. Tai ei ainakaan kahta lasta näin pienellä ikäerolla.

pb112155_0.jpg

pb112163_0.jpg

Mutta, onneksi on kuitenkin olemassa niitä piristäviä ja itseluottamusta tuovia vaatteita! Ja mulla se on ehdottomasti tämä alkusyksynä tehty alennuslöytö, ihana Cream:in neuletakki. Löysin tämän yhdestä lemppariliikkeestäni Lillan:ista ja tämä oli muistaakseni varustettu -20% alennuslapulla, vai oliko se jopa -70%… hhhmmm, apua en muista enää yhtään! Lillan:ista saa siis myös ihania Cream:in vaatteita ja vaikka jotkut vaatteet ovat ( mun mielestä ehkä ) suunnattu hieman vanhemmille naisille, voi mallistosta siitä huolimatta tehdä joskus löytöjä. Cream:ilta löytyy oma mallisto myös pikkutytöille ja voih – ne vaatteet vasta ihania ovatkin! Niin ihania! Neuletakkini oli silkka heräteostos, sillä menin käymään liikkeessä aikeissa ostaa kynttilä tyttelin ristiäisiin, mutta jäinkin katsomaan Cream:in vaatteita. Sitten myyjä huomautti pöydän alla olevasta alekorista ja iskin silmäni heti tähän neuletakkiin – se oli ihana päällä ja sellaisenaankin niin kaunis.

Tykkään yhdistää takin löysien yläosien kanssa ja tämä menee vaatteen kuin vaatteen kanssa. Olen käyttänyt tätä uskomattoman paljon ja se ei ole mennyt vielä miksikään, vaikka se on kokenut Naantalin kylmän merituulen, ristiäisissä mun hikiset kainalot, pojan roikkumiset ja lukemattomat pesukerrat.

Tässä neuletakissa on mun mielestä myös jotain kovin Odd Mollyn tapaista – napit, leikkaus, yksityiskohdat ja väri. Siksi olenkin nimennyt tämän kotiäidin Odd Mollyksi – hieman halvempi vaihtoehto kukkarolle, mutta silti jotain niin samanlaista.

Ah, puhdasta rakkautta!

Neuletakki Cream ja kukkapaitis 2hand

muoti paivan-tyyli ostokset oma-elama
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.