Pieni irtiotto äitiydestä.

p8237501-001.jpg

p8237504-001.jpg

Lähestulkoon joka kerta kun vien pojan hoitoon, ajattelen, että heti kotiin päästyäni siivoan koko kodin lattiasta kattoon. Yleensä mä olenkin sitten tarttunut moppiin ja imuriin sekä mennä viipottanut ylä- ja alakerran väliä edes takaisin kuin mikäkin hullu. Pakko ehtiä siivoomaan kaikki, ennenku haen pojan kotiin. Pakko, pakko! Tässähän tulee kiire!

Kuinka tyhmää oikeesti on, että kun saan omaa aikaa tuhlaan sen kotona paikkojen puunaamiseen? Todella tyhmää. Mutta, on tähän ihan syynsäkin. Nimittäin se, etten meinaa millään päivisin ehtiä puunaamaan niitä nurkkia. Totta kai pystyn imuroimaan ja pesemään lattiat, mutta se oikein puunaaminen jää kyllä tekemättä. Olen oikeastaan aika ylpeä itsestäni, sillä olen oppinut ( tämänkin ) asian suhteen ottamaan hiukan rennommin – kiitos äitiyden. Normaalisti saisin pienemmästäkin sekasorrosta harmaita hiuksia, mutta nykyään painan kaiken villasella. Mä siivoon sitte joskus.

20130823151434-001.jpg

Päätinkin, että nyt kun sain omaa aikaa, kulutan sen kaikkeen muuhun paitsi siivoomiseen. Ja tämä päivä on pitänyt sisällään ei mitään. Okei, kävin kuluttamassa mieheltä äitienpäivälahjaksi saatua hemmottelukorttia ja kokeilin ensimmäistä kertaa ranskalaista kestolakkausta kynsiin. Oletteko te koskaan kokeilleet? Tykkään todella paljon huolitelluista kynsistä, mutta itse en osaa tehdä yhtään mitään rakennekynsien kanssa. Olen joskus ostanut kaupasta sellaisia muovisia versioita ja ne irtosivat tietenkin alta aikayksikön ja kaikenlainen tekeminen oli todella hankalaa. Tykästyin paljon tähän kestolakkaukseen. Kynnet ovat normaalipituiset, mutta silti näyttävät ja siistit. Kestolakkaus pysyy kynsissä kahdesta kolmeen viikkoon. Suosittelen!

Ja olen lukenut rauhassa uusimman Me Naiset. Lehtipinossa odottaa monta lukematonta, sillä ei ole ollut kunnolla aikaa istahtaa alas ja lukea lehteä ajatuksella. Poika on ollut hieman känkkäränkkä jo pari päivää eikä meillä ole päiväunista tietoakaan. Voi hampaat, kumpa jo tulisitte!

p8237505-001.jpg

p8237495-001.jpg

Kertulla on kiire, mulla ei – paitsi kohta hakemaan poika kotiin.

Nämä tämmöset päivät piristää kummasti. :)

suhteet oma-elama
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.