Salo tärpit: Cafe Maku
Ensimmäinen Salo tärppi tulee tässä!
Yksi mun lempikahviloistani täällä Salossa on Cafe Maku, joka sijaitsee osoitteessa Turuntie 5. Cafe Maku avasi ovensa lokakuussa 2012 ja se toi mun mielestä juuri sitä toivottua tuulahdusta Salon pikkiriikkiseen kahvilakulttuuriin. Kahvilan erikoisuuksiin kuuluu pöytiintarjoilu, mikä saa ainakin multa todella suuren plussan, sillä usein kun olen lasten kanssa liikenteessä, ei mulla ole tarpeeksi vapaana olevia käsiä millä kantaa tarjoitin pöytään, sekä lastenvaunut ja vielä karkaileva taaperokin. On oikeesti aika luksusta, että kahvilassa saat istua suoraan pöytään, menu tuodaan nenän eteen ja saat tehdä valintasi rauhassa. Ei tarvitse ollenkaan miettiä sitä takana olevaa asiakasta, joka hermoilee kun se ostaisi pelkästään kahvin ja itse vasta mietit tekeekö mieli suolaista vaiko makeaa. Pois lähtiessä viedään pyykkipoikaan rullattu kuitti joko kassalle maksettavaksi, tai sitten sen voi maksaa heti pöydässä.
Itse valitsen kahvilasta aina Kana-pekonileivän, jonka BBQ-majoneesi on jotain niin uskomattoman hyvää! Leipä paahdetaan kevyesti ja se tarjoillaan raikkaan salaatin kanssa. Melkein 10 euron hinta leivästä on kieltämättä todella suolainen, mutta kaiken sen rahan arvoinen kylläkin! Suosittelen ehdottomasti testaamaan, jos vaan pitää punasipulista, kananrintafileestä, ananaksesta, aurajuustosta ja BBQ:sta! Leivän seuraksi valitsen aina latten, sillä se vaan on täällä niin hyvää!
Kahvilan valikoima koostuu monipuolisesti suolaisista ja makeista tuotteista. Suolaisia herkkuja ovat mm. erilaiset leivät, salaattit, omelettivohvelit ja crepet. Omelettivohveleihin ja creppeihin saa valita täytteen omavalintaisesti lämminsavulohesta paistettuun omena-sipulihöystöön. Itse en ole koskaan maistanut näitä, mutta nekin ovat näyttäneet todella hyviltä. Makeita herkkuja ovat mm. kahvilassa valmistetut juustokakku, mutakakku sekä suklaakakku. Todelliseen makeannälkään mä itse suosittelen herkullisia vohveleita tai creppejä – esim. banaani-nutella crepe on aika hyvää!
Erikoiskahvejakin saa kahvilasta kivasti ja mun mielestä valikoima on juuri sopiva. Normaali ” suodatinkahvi ” valmistetaan aeropress laitteella, mikä tarkoittaa sitä, ettei yhden kahvikupin hintaan kuulu esimerkiksi santsikuppia. Kahvi maksaa 2,50-3,20e. Kahvilasta saa tietenkin myös teetä ( joka muuten tuodaan pöytään pienessä teepannussa haudutettuna ) sekä kaakaota ja muita kylmiä juomia.
Kahvilassa on myös joka lauantai klo.10-12 ja sunnuntai klo.11-13 brunssi. Brunsseillahan ollaan yleensä totuttu siihen, että noutopöydistä vedetään ruokaa niin paljon kuin napaan vaan mahtuu, mutta täällä brunssi tarjoillaan myös pöytään! Brunssiin kuuluu mm. luonnonjogurttia mangososeella, kauden hedelmiä, talon saaristolaisleipää, skonssi ja hilloa, luomuappelsiinimehua, pekonia, miniomeletti, chorizoa, kotimaista lämminsavulohta ja juustolajitelma ( tässä siis jotain mainitakseni. ) Hintaa brunssilla on 19 euroa, joka on mun mielestä ( kai ) ihan kohtuu hinta pöytään tarjoillusta brunssista? Onko? Mitä mieltä te olette?
Kahvilassa on muuten nyt sunnuntaina Äitienpäiväbrunssi!
Yksi kahvilan uusista jutuista on Afternoon tea, mikä on joka viikko keskiviikosta perjantaihin klo.14-18. Itse en ole vielä ehtinyt käydä tätä testaamassa, mutta jossain vaiheessa on pakko päästä, sen verran hyvältä kuulosti iltapäiväteen valikoima, enkä ole koskaan aikaisemmin törmännyt Salossa tällaiseen! Siis Salossa, afternoon tea!
Mä yleensä aina, kun olen lasten kanssa liikenteessä juon latteni sisätiloissa ( koska leikkinurkka ja turvallisuussyyt ) mutta yksin ollessani on kiva istua ulos pienen pöydän ääreen ja juoda latte siinä. Turuntie on Salon ns. pääkatu ja kaikista vilkkain, joten rauhallisuus on kahvihetkestä ehkä kaukana, mutta on siinä kieltämättä näin keväisin mukava istua ilman lapsia, aurinko paistaa kivasti ja saa katsoa muita kiireisiä ihmisiä kun itsellään ei ole kiire mihinkään.
Pienen miinuksen kahvila saa aukioloajoistaan, sillä usein kun itse pääsen ( vaikka ilman lapsia näkemään ystäviä ) on kahvila joko kiinni, tai juuri menossa kiinni. Mutta ymmärrän toki tämän, sillä Salossa tuskin riittää asiakkaita kovin pitkäksi jonoksi ilta-aikaan.
Me kun ollaan tämmösiä vähän hitaasti herääviä ja sitten ku viimeinkin herätään, ni joka paikka on jo kiinni. :D
suosittelen: Cafe Maku Turuntie 5, Salo
Psst. Tämä ei ole yhteistyöpostaus.