Viikko paketissa

moro, moro! Täällä ollaan!

 

Normaalista tavasta poiketen ” Viikko paketissa ” – postaus nyt näin Maanantaina. Ja ihan vaan siksi, koska eilen oli äitienpäivä enkä jaksanut touhukkaan päivän päätteeksi enää avata konetta. Olen tänään vähän silmäillyt muiden blogeista äitienpäivätunnelmia ja kaikilla tuntui olevan ihana päivä – ja niin oli kyllä mullakin. Päiväni täyttyi valmiista aamiaisesta, lahjoista, hemmottelulahjakortista, sukulaisista ja perheestä. En ala nyt sen enempää jaarittelemaan, saatika kirjoittamaan itkupostausta äitiydestä, sillä en yksinkertaisesti osaa kirjoittaa tunteitani sanoiksi asti. Se riittää, että minä ja lapseni tietävät.

Mutta hei, nyt itse postauksen aiheeseen!

KOLMIRAITA VERKKARIT. Nyt munkin kaapista löytyy nämä aivan jäätävät pöksyt! Mutta ihan vaan siksi, koska ne ( viimeiset ) tuulihousut päättivät revetä haaroista. Leikkipuistossa. Kyllä te tiedätte. Ostoslistalla ovat siis edelleenkin ne uudet tuulihousut, mutta äitini oli löytänyt nämä kätköistään ja antoi nämä mulle väliaikaiskäyttöön. Äitini ei tiennyt mistä hän on nämä verkkarit edes ostanut, kuinka vanhat nämä ovat ja ovatko nämä miesten vaiko naisten. Mulla on sellainen kutina, että nämä on ostettu Turkista joskus vuonna munkki. En ole muuten yhtään lämmennyt tällä hetkellä villitsevälle sporttihenkiselle pukeutumiselle. Ymmärrän, että punttisalille lähtiessä tai lenkkipolulle pukeutuu urheilullisesti, mutta mun mielestä on aivan jäätävää yhdistää verkkarit sandaaleihin ja pikkutakkiin.

Mutta, nämä on makuasioita.

p5114026.jpg

AAAAARRRRGH!

https://www.youtube.com/watch?v=nq9QWwWTYN8

Radio Suomipop! Voitko ystävällisesti lopettaa tämän kamalan biisin soittamisen? Kiitos!

TOMAATTISOPPAA! Olen ( ehkä ) siinä mielessä iloisessa asemassa, että poika on pitkälti kaikkiruokainen. En paljoa mieti kokatessani, että mahtaakohan se poika nyt tykätä tästä, vaan annan hänen maistaa aivan kaikkea. Olen päättänyt, etten luo hänelle ruoan suhteen ennakkoluuloja. Yksi pojan lemppariruoka on linssikeitto ja hyvänä kakkosena tulee pinaattikeitto. Niinpä yksi päivä kun mieleni teki tomaattikeittoa, tein sitä.

p5063918.jpg

Ja tästä keitosta tuli todella hyvää! En sen kummemmin jaa teille tästä reseptiä, mutta sen verran voin kertoa, että tähän tuli kaksi purkkia tomaattimurskaa, yksi porkkana, puolikas punainen paprika, kaksi valkosipulinkynttiä ja puolikas sipuli. Ja melkein 2 desiä kermaa. Oreganoa ja ruususuolaa.

Okei, no siinä se resepti jo tulikin.

SATAA SATAA ROPISEE. Olen istunut sisällä, kuunnellut ja katsellut sadetta. Tihkusadetta ja kaatosadetta, vuorotellen. Olen katsonut kuinka luonto on puhjennut vihreyteensä ja nauttinut raikkaasta ilmasta.

p5063920.jpg

ILOUUTISIA, saimme kuulla kun pikkusiskoni mies sai uuden työpaikan. Olen hänen puolestaan äärimmäisen onnellinen ja samalla myös pikkusiskoni. Heillä on ollut viime aikoina melkeinpä kaiken suhteen todella huonoa tuuria ja tällä kertaa tuuli on ottanut kääntyäkseen ja aurinko paistaa vihdoin sinne risukasaankin ja positiivisia juttuja tapahtuu niille, jotka sen ansaitsevat.

Onnea, onnea, onnea!

Siinä se oli. Kuullaan taas!

suhteet oma-elama