Vinkki: In the Night Garden.
Tässä tulisi vinkki yhdestä lastenohjelmasta nimeltä: In the Night Garden. Tämä ohjelma tulee aamuisin C More kids – kanavalta ja on meidän pojan ehdoton lemppari. Tämä ohjelma on ollut oikea sairastelupäivien pelastaja ja olin myönnettäköön aika innoissani, kun löysin kirpputorilta Iggle Pigglen ja Upsy Daisyn, pojan lempihahmot.
En edes tiennyt, että ohjelman hahmoista on tehty pehmoleluja, joten siksi innostukseni. Ohjelma on briteissä ymmärrykseni mukaan aika suosittu ja jopa palkittu, mutta mun täytyy myöntää sen olevan aika aivoton. Sellainen Teletappien ” uudestaan! ” – tavalla aivoton. Mutta ei ihmekkään, sillä tämän ohjelman luoja Andrew Davenport on myös yksi Teletappien luojista.
Sen lisäksi, että ohjelma on pelastanut meillä monet sairastelupäivät, on se ollut myös aika korvaamaton apu silloin, kun pytyllä käyminen on ollut yhtä tuskaa sekä silloin, kun lääkärikäynnit ovat osoittautuneet kaikeksi muuksi kuin yhteistyökykyisiksi reissuiksi. Ja suuri kiitos myös älypuhelimien ( ainakin tässä tapauksessa ) jotka ovat mahdollistaneet ohjelman näyttämisen juuri noissa edellä mainituissa tilanteissa.
Ohjelma on kaukana niistä opettavaisista lastenohjelmista, mutta meillä poika tykkää tästä ja se on pääasia. Luulen, että kun aikaa kuluu hieman enemmän, ei tämä kiinnosta enää yhtään ja mielenkiinto on siirtynyt toisenlaisiin ohjelmiin.
Mutta, vinkkinä teille äideille tämä ohjelma, kun kaikki keinot on jo käytetty eikä mikään auta. Hätä ei lue lakia ja meillä toimii kuin häkä! :)
Kivaa elokuun ensimmäistä kaikille!