Ei ihan cupcake
Eilen teki kovasti mieli leipoa joten tein laiskan naisen version nyt niin muodissa olevista cupcakeista. En oikeastaan ole vielä tajunnut että mikä ero muffinsin ja cupcakein välillä on. Onko se vain se kuorrute siinä päällä vai onko siinä jotain muutakin?
No, joka tapauksessa tämä resepti kulkee nimellä marja-marenkimuffinsin ja toimii mainiosti ellei ole aikaa pursotella kuorrutusta. Ei ehkä kaikista kaunein leivonnainen mutta sitäkin paremman makuinen 🙂
100 g voita
1 dl sokeria
1 munankeltuainen
1,5 dl jauhoja
1 tl leivinjauhetta
0,5 – 1 tl kardemummaa
0,5 dl maitoa
1-2 dl marjoja (esim mustikoita, puolukoita, vadelmia)
Vatkaa sokeri ja voi vaahdoksi ja lisää muut aineet paitsi marjat. Jaa taikina leivosvuokiin, vähän alle puolet vuoasta riittää. Ripottele päälle marjoja.
Tee marenki; vatkaa 1 valkuainen, 0,75 dl sokeria, 1 tl vanilijasokeria kovaksi vaahdoksi. Lusikoi marenki taikinan päälle ja paista uunissa 200 asteessa noin 15-20 minuuttia.