Pre-Fall 2013 katsaus vol. 1
Vaikka joulu tekee vielä tuloaan, eletään muotimaailmassa jo syksyn 2013 tunnelmissa. Joulukuun alussa alkanut pre-fall 2013 sesonki tarjoaa kurkistuksen ensi syksyn trendeihin. Tyylitietotoimisto kokosi jo julkistetuista mallistoista muutamia mielenkiintoisia nostoja sekä minitrendejä.
Katse lanteille
Rag & Bone, Bottega Veneta, Opening Ceremony, Belstaff, Alexander Wang, 3.1 Phillip Lim
Viime vuosina naiset ovat tottuneet korostomaan erityisesti vyötäröään. Ensi syksyn mallistot vihjaavat kuitenkin painopisteen laskevan pikku hiljaa kohti lanteita. Rag & Bonen väljät linjat ja lantiolla roikkuvat housut luovat sporttisen tunnun. Lantiolle voi pian myös asetella leveän vyön tai vaikkapa lannelaukun Bottega Venetan, Belstaffin tai Alexander Wangin tapaan. Opening Ceremony ja 3.1 Phillip Lim sen sijaan madaltavat vartalon keskipistettä väljän ja pitkän yläosan kanssa puetun minihameen avulla.
Minihelmat hulmuavat
Proenza Schouler, Opening Ceremony, Prabal Gurung, Prabal Gurung, Proenza Schouler, BCBG Max Azria
Hameissa ja mekoissa mennään melko minillä linjalla. Helmat saavat vapaasti hulmuta, eikä tyttömäisyyttä peitellä. Proenza Schouler ja Opening Ceremony esittelevät mallistoissaan skater- mekkoja, jotka sopivat moneen tilaisuuteen. Prabal Gurungin hameista löytyy myös taskut. BCBG Max Azria yhdistää vaalean mininahkahelman kauniin oranssin sävyihin. Korot lisäävät lookin naisellisuutta.
Ryhdikkäät ja väljät takit
Missoni, Reed Krakoff, Missoni, Bottega Veneta, Gucci, 3.1 Phillip Lim
Takkirintamalla jatketaan siitä mihin tänä talvena tullaan jäämään. Over-sized takkeja ja androgyynejä bleisereitä ei siis kannata vielä hylätä. Missoni esittelee perinteiset herraintakit, jotka Reed Krakoff vie korostetuin olkapäin hieman astetta pidemmälle . Bottega Veneta hakee inspiraatiota anorakki tyylisestä vapaa-ajanklassikosta, kun taas Cucci ja 3.1 Phillip Lim luottavat edelleen pullo-olkapäihin.
Tyylitietotoimiston Pre-Fall 2013 katsaus jatkuu viikonloppuna toisella osalla. Silloin selviää miltä ensi syksy näyttää väri- ja printtirintamalla!
Pysy siis kanavalla!
Kuvat: Style.com