Mitä, jos on ihan hukassa?
Mitä, jos ei tiedä, mitä elämältään haluaa?
Mitä, jos on ihan hukassa?
Mitä, jos tuntuu siltä, ettei elämällä ole mitään tarkoitusta?
Vaikka elämälläsi olisi jo selkeä suunta, on aika-ajoin hyvä pysähtyä ja kuunnella, tuntuuko valitsemasi tie edelleen omalta ja tärkeältä. Alla on muutamia kysymyksiä, joiden avulla selkiytät toiveita, tavoitteita ja elämänarvoja. Lopuksi listaan omat lähitulevaisuuden toiveeni ja tavoitteni.
Mieti:
Millaisena haluaisit nähdä elämäsi puolen vuoden kuluttua? Mitä kaikkea olisi tapahtunut kuluneitten kuukausien aikana? Mihin toivoisit muutosta? Entä minkä asioiden toivoisit säilyvän ennallaan? Miksi? Mistä tarve muutokseen tai säilyttämiseen kumpuaa? Toivotko rauhaa, elämyksiä, turvaa, hyväksyntää, valtaa?
Jos voisit katsella tyytyväisenä elettyä elämääsi kuolinvuoteelta käsin, miltä elämäsi näyttäisi? Mihin käytit aikasi? Miten kohtelit läheisiäsi? Millaiseen kohteluun itse suostuit? Millaisia arvoja vaalit?
Heräät aamulla ja huomaat että kaikki on täydellistä. Kaikki murheesi ovat poissa ja toiveesi ovat toteutuneet. Mistä huomaat kaiken tämän? Miltä sinusta tuntuu? Mitä ajattelet? Mitä teet ensimmäiseksi aamulla? Miltä ympärilläsi näyttää?
Miten neuvoisit rakasta ystävääsi, jos hän olisi samassa elämäntilanteessa kuin sinä nyt?
Kirjaa ajatuksiasi ylös. Mieti pieniä ja suuria asioita. Täyttyykö arkesi tärkeänä pitämistäsi asioista vai epämääräisestä kiireestä ja sälästä? Elätkö jo unelmaasi? Jos niin, huomaa myös se. Mistä tyhjä tai epätietoinen olo kumpuaa? Mistä asioista voisit luopua? Mistä haluat ehdottomasti pitää kiinni?
Mun lähitulevaisuuden toiveet ja tavoitteet ovat tässä (ne, jotka eivät ole salaisia ;)):
1. saada oma parveke
2. asua lähempänä metsää
3. käydä useammin perheen luona
4. kehittyä ammatillisesti
5. matkustaa lattareihin
6. saada oman alan työpaikka
7. syventää entisestään ystävyyssuhteita
8. muistaa olla rehellinen itselleen ja kuunnella itseään
9. blogille lisää lukijoita! Olette pysyneet ihanasti mukana, vaikka kirjoittelu on ollut epäsäännöllisempää, mutta myös uudet lukijat ovat aina tervetulleita :)
10. pitää koti siistinä :DD
Mikä on sun elämän tarkoitus? Oletko enemmin hukassa vai selvillä vesillä?
Toiveikasta keskiviikkoa!
Bisous, Niina