Alakerran kaakelit – surullinen tarina

dsc_09881.jpg

Pintamateriaalijuttuja, jee! Halusimme talon alakertaan mahdollisimman simppelit kaakelit eli kaakelssit. Kooltaan 45 cm x 45 cm teräväreunaista lattialaattaa laitetaan kapealla saumalla eteiseen, kodinhoitohuoneeseen, vessaan, suihkutiloihin ja puhuhuoneeseen.

Laattavalintaan liittyy surullinen periksiantamisesta kertova tarina. Löysin laatta-asioiden erikoisliikkeestä todella kauniin 60 cm x 60 cm -kokoisen harmaan kaakelin. Se näkyy (tosin pienempänä) ylläolevassa kuvassa alempana. Tasaisen harmaa, kaunis pinta, ah. Marssin seuraavaksi ihan huvikseni K-Rautaan, josta löysin vähän vastaavan laatan pienemmässä koossa.

Sanomattakin selvää on, että spesiaalilaattakaupan kaakeli oli lähes neljä kertaa K-Rautaa kalliimpi. Roudasin mallikappaleet kummastakin raksalle. Pihistelyn suur-Mestari itte yritti takoa päähäni järkeä – riitelimme vähän. Taivuin nukuttuani yön yli, ja lattiaan laitetaankin nyt tuo hiukan vaaleampi wannabe-betoninen ihan kiva laatta.

Hinta oli kyllä naurettavan halpa. Laatan pitäisi olla laadukas, kyseessä vain oli (epäilemättä kuin kuumille kiville menneen) erän loppu. Myönnetään nyt ihan reilusti, että olen kuitenkin vähän fiiliksissä siitä että kävi niin hyvä munkki ja rahaa säästyi.

Alla näkyy laattojen sävyero paremmin (valitsemamme ihanjeees kaakeli alempana). Ehkei kukaan muu huomaa? Saunaan tulee suurinpiirtein samansävyistä 10 cm x 10 cm -kokoa. Kumpikaan kuvien pikkulaatoista ei ole se johon päädyimme.

dsc_0991.jpg

Paljon elämää nähnyt keittiön värimallilappunen toimi laattavalinnan ohjenuorana. Halusin että laatat ja keittiö keskustelevat keskenään, niin kuin sisustusammattilaiset sanovat. Köökkiin ja muuhun alakerran avoimeen tilaan tulee parketti, joten harmaan keittiön ja kaakelien keskustelu käydään sivistyneesti etäältä.

Alakerran vessan ja kylppärin seinään valitsimme perusvalkoisen vähän kiiltävän 30 cm x 60 cm -kaakelin. Sellainen näkyy ylimmässä kuvassa ja oli niin ikään tarjouksessa K-Raudassa. Tylsää, mutta raikasta ja järkevää, mä vaan sanon. En ole ikinä lämmennyt esimerkiksi tehosteraidoille tai parjaamilleni kimallekaakeleille.

Yläkerran kylppäriä koskevat päätökset ovatkin sitten vielä tekemättä. Mieleni muuttuu koko ajan. Ehkä tummaa harmaata lattiaan ja seinään? Sittenkin muodikasta orient-kuviota johonkin? Eikun ranskalaista kuusikulmaista lattiaan. Ehkä neliskanttista valkoista tiililadonnalla seinään? Haaleaa vedenvihreää!

Pinterestin sijaan taidan vain marssia K-Rautaan inspiroitumaan.

koti sisustus diy sisustus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.