Porvoo, persut ja päreseinä

dsc_0181.jpg

 

Kesäloma on enää muisto vain, mutta tässä vielä joitain blogin aihepiiriinkin etäisesti liittyviä otoksia. Kyselin täällä blogissakin, minne Suomessa kannattaa mennä. Raumalle en ikinä ehtinyt, mutta Porvoossa kävimme Mestarin kanssa. Hieno paikka! Miksei näitä kotimaisia kohteita hehkuteta enemmän? Tässä olisi persuille töitä. LOMARAHAT KOTIMAAHAN – ehkä tulevien eurovaalien teema?

Raatihuone on hieno. Olen opiskellut poliittista historiaa, joten senkin takia olin aika innoissani. Porvoon valtiopäivät, nääs.

 

dsc_0037.jpg

 

Okei, pakollinen kukkakuva. Ovat nätei. Vanhan kaupungin puutalot, ihkuja.

dsc_0098.jpg

 

Kuuluisat pikkuputiikit eivät ehkä ihan olleet meidän tulevan talon tyyliä, mutta kesämökille ehkä sitten joskus… Rompelaatikko kyllä sopisi hyvin meille. Mestari rehvi, että alemman kuvan sohvapöytä olisi täysin itte toteutettavissa, kuinkas muuten.

 

csc_0168.jpg

 

dsc_0150.jpg

 

Mestari joutui hoitelemaan talohommia lomallakin. Tässä tutkaillaan LVI-suunnitelmaa hotellissa. (Juu, kaikki ne ihanat boutique-hotellit olivat täynnä tai liian kalliita. Vietimme yön kivasti millenniumilta kalskahtavassa Seurahovissa.) Mutta siis, joku ne putketkin on suunnitellut. Bideesuihku alakerran pikkuvessaan – uhka vai mahdollisuus? (Mahdollisuus, sanoisi perusnaisihminen eli persna(hka?). Uhka, sanoo LVI-suunnittelija.)

 

dsc_0180.jpg

 

Kävimme syömässä hehkutetussa Bistro Sinnessä. Oli juur niin hienon näköistä ja hyvää ruokaa sekä viintä kuin odottaa sopi. Tykkään kyllä tuosta sisustustyylistä, mutta ehkä pienemmissä määrin esimerkiksi juuri pärekorien muodossa. Kukkapurkkilamputkin on hauskat. Ja pöydät..

 

dsc_0187.jpg

 

Viimeiset lomapäivät vietimme söpöllä mökillä Uudessakaupungissa. Oli hianoo.

 

dsc_0570.jpg

 

Uskollinen laituriradio ja Auran Aallot. Kuinka paljon asiaa Turun Palloseurasta yhdelle radiokanavalle mahtuu?

dsc_0651.jpg

 

Mökissä oli hieno päreseinä! Ei hullumpi yksityiskohta vaikka terassille tai pukuhuoneeseen. Päreet on muatii.

 

dsc_0532.jpg

 

Ilmat suosivat. Makasimme pihalla, kallioilla ja laiturilla ja kartoitimme asuntomessuilta kertynyttä esite- ja lehtipinoa. Pahasta venekuumeesta kärsivä Mestari halusi näyttää kalamieheltä eikä luopunut Jacques Cousteau -piposta aurinkotuolissakaan. Joudun varmaan tätä vauhtia myöntymään johonkin marine-vaikutteisiin esimerkiksi terassilla.

Toki kävimme myös merellä alumiiniprutkulla. Nappasin elämäni ensimmäisen hauen ja fileroinkin sen ihan itte!

 

dsc_0597.jpg

 

dsc_0596.jpg

 

Kiitos kesäloma 5.7.–4.8.2013.

koti sisustus matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.