Naisten oma päivä

 

Sunnuntaiheipat kaikille! Eilen sain viettää pitkästä aikaa oikein ihanaa naisten omaa päivää ystäväni kanssa. Ystäväni oli nähnyt vaivaa ja suunnittelut meille erityistä tekemistä, koska olin sen tarpeessa. Suuri kiitos hänelle siitä!

Aamupäivällä suuntasimme ensin brunssille Cafe Charlottaan, joka sijaitsee BW towerissa Lahdessa Askonkatu 2:ssa. Siellä meitä odotti notkuvat pöydät toistaan ihanampia syötäviä. Tässä postauksessa ei edes näy kaikki ihanuudet, mitä pöytiin oli katettu. Brunssi oli oikein maittava ja hinta 16.50 euroa. Voin siis omasta puolestani suositella lämpimästi tätä vaihtoehtoa   

DSC_1608 (2).JPG

DSC_1609 (2).JPG

DSC_1612 (2).JPG

 

Brunssin jälkeen suuntasimme Porvooseen, jossa kiertelimme ihania vanhoja mukulakivikatuja ja piipahtelimme ihanissa putiikeissa. Omaksi suosikikseni nousi tietenkin Doris & Duke Kirkkokadulla, jossa jaksoin penkoa vintagevaaterekkejä vaikka kuinka pitkään. Lopulta sain tehtytä valinnan ja mukaani lähti aivan ihana ruotsalainen vintagemekko. Aivan ihana oli myös jokiå design niminen putiikki, jossa oli todella ihanaa taidetta, käsitöitä ja designia. Sieltä ostin todella kauniit lintukuvioidutsukkahousut. Kiertelyn päätimme tunnelmalliseen Paahtimoon, jossa kahvittelimme ja istuimme höpötellen pitkään.

DSC_1620 (2).JPG

DSC_1621 (2).JPG

DSC_1635 (2).JPG

DSC_1636 (2).JPG

DSC_1637 (2).JPG

Olipas todella mukava päivä ystävän kanssa. Näitä tarvitaan lisää, sillä tästä saa taas ammentaa voimaa perusarjen keskelle! Iloiten ja leppoisaa sunnuntaita vietellen toivotan mukavaa lepopäivää, jos sellainen sattuu olemaan menossa!

suhteet ystavat-ja-perhe mieli ruoka-ja-juoma