3 huippua Yle Areena -vinkkiä: Pukudraamaa, etsiviä ja musiikkia

Etsiväpari Shakespeare & Hathaway (2. kausi) Eilen Yle TV1:llä alkanut brittisarjan 2. kausi jatkaa ensimmäiseltä kaudelta tuttuja seikkailuja pienessä englantilaiskylässä. Yksityisetsivät Luella Shakespeare ja Frank Hathaway sekä heidän assistenttinsa Sebastian ratkovat mitä erilaisimpia tapauksia omalla humoristisella otteellaan.

Tämän omalla tavallaan pienen sarjan eka kausi vei minut mennessään, ja nyt onneksi 2. kausi alkoi Ylellä. Yle Areenasta voi 22 päivän ajan katsoa jaksoja, jos TV1:n keskiviikkolähetykset menevät ohi.

Les Misérables – Kurjat  (uusi sarja) Ranskalaiskirjailija Victor Hugon klassikkoteos Les Misérables vääntyy tällä kertaa tavalliseksi sarjaksi, jossa puhutaan eikä lauleta. Musikaaliversiostaan ehkä tunnetuin tarina pääsee tällä kertaa eri tavalla esiin tässä kuusiosaisessa minisarjassa. Eilen Yle TV1:llä alkanut sarja on jo kokonaisuudessaan katsottavissa Yle Areenassa, josta sarjaa voi seurata muutenkin kuin keskiviikon myöhäisillan televisiolähetysten kautta.

Sarjan pääosassa nähdään isoja ja tuttuja nimiä. Karannutta vankia Jean Valjeania esittää The Affair -sarjasta tuttu Dominic West, petettynä Fantinena nähdään monista elokuvista tuttu Lily Collins, ja Valjeania jahtaavaa lain edustaja Javertia näyttelee David Oyelowo (Selma). Tämän alkuvuodesta Briteissä ensiesitetyn sarjaversion on BBC:lle luonut lukuisista pukudraamoistaan tuttu Andrew Davies.

SuomiLOVE (5. kausi) Yksi kaikkien aikojen parhaista kotimaisista televisio-ohjelmista on ilostuttanut ihmisten elämiä nyt alkuvuodesta jo monen jakson verran. Pian jo uusimman kautensa lopettava sarja kertoo suomalaisten suhteesta musiikkiin ja kanssaihmisiin. SuomiLOVE:ssa kuullaan tarinoita laulujen takana ja lauluja tarinoiden takana, eikä silmät pysy kauaa kuivina niitä tarinoita kuunnellessa.

Tällä uusimmalla kaudella mukana on ollut ensimmäistä kertaa housebändin 3. laulaja, Battle Beast -bändistä tunnettu Noora Louhimo, sekä uutena juontajana Mikko Kuustonen. Bändien ja artistien valikoimaa on mukavasti laajennettu, ja isojakin nimiä on saatu reippaasti mukaan. Itseäni sykähdytti ihanasti, kun eräänä iltana kuulin tutun Aknestik-kappaleen sävelet televisioruudusta!

 

 

 

 

Kuvat: BBC/Yle, Mitch Jenkins/BBC/Yle, Atte Mäläskä / Yle Kuvapalvelu.

kulttuuri leffat-ja-sarjat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.