Yle Areena: Please Like Me & Prisoners’ Wives

63276_470663839651292_367397858_n.jpg?oh=2d9efdff954a172f555045465a7b6425&oe=545F5525&__gda__=1416976614_8e831286de9e660b6823c5f281846187

Kuva: Please Like Me

Edellisen postaukseni kommenteissa lukijani caitlin suositteli katsottavaksi vain Yle Areenassa pyörivää australialaista draama-komediaa Please Like Me. Tällä suosituksella on hiukan kiire, sillä sarja on kokonaisuudessan Areenassa enää 10 päivää, mutta ei hätää! Sarjan ensimmäinen saatavilla oleva kausi koostuu kuudesta puolituntisesta jaksosta, joten ne tuijottelee helposti yhden illan aikana. Muistan törmänneeni tähän sarjaan joskus alkukesästä, mutta sen suosittelu reippaasti unohtui kaiken häslingin keskellä. Sarja on Yle Areenassa osana Ylen Pride-viikon juhlintaa.

Sarja lähtee liikkeelle, kun Joshin tyttöystävä jättää hänet, koska tämä epäilee Joshin olevan homo. Tästä lähtee liikkeelle Joshin itsetutkiskelu, johon sekoittuu aimo annos ympäristön ja yhteiskunnan asenteita. Vaikka suurin osa sarjan australialaisista näyttelijöistä on meille suomalaisille tuntemattomia, trailerin perusteella yksi pisti silmään. Reign-sarjassa yhtä Maryn hovineidoista Lady Kennaa näyttelevä Caitlin Stasey näyttelee Please Like Me -sarjassa kaiken toiminnan alullepanijaa hänen roolihahmonsa jättäessä pääosan Joshin. Caitlin on yllä olevassa kuvassa oikeassa reunassa.

//www.youtube.com/embed/i_UnMGk_qwI” width=”854″>

Video: Please Like Me trailer

Please Like Me

Yle Areena n. 19.8. asti

 

10516801_10152607957629203_4532953869257641953_n.jpg

Kuva: Yle

Tämä seuraava sarja on ollut takaraivossani jo pidempään suositeltavien sarjojen listalla. Törmäsin Prisoners’ Wives -sarjaan alun perin Ylen sivuilla, mutta nyttemin sarja on tullut hyvin tutuksi myös kohtuullisen aggressiivisen Facebook-mainoskampanjan ansiosta. Edellisen suosituksen tavoin tämäkin sarja näytetään vain Yle Areenassa, mutta sieltähän sitä on kätevä katsoa itselle sopivimpaan aikaan.

Sarjan pääosassa on nimensä mukaisesti vankien vaimot (ja yhden äiti) ja näiden huoli rakkaittensa puolesta. Osassa tapauksissa näytetään ihan vankilaan joutuminen, ja vanhemmissa tapauksissa taustat kyllä kerrotaan muuten. Jokaisella muurin paremmalle puolelle jääneellä naisella on omat taakkansa kannettavanaan, joista selkeimpänä on Gemman kirjaimellinen taakka eli raskaus. Tässäkin sarjassa on tuttuja näyttelijöitä ruudussa. Yllä olevassa kuvassa huulikiiltoa lisäävä Polly Walker näytteli 90-luvulla Gwyneth Paltrow’n tähdittämässä Emma-elokuvassa, josta hän on ikuisiksi ajoiksi jäänyt minun mieleeni. Hänen hahmonsa kalterien takana olevaa aviomiestä näyttelee Game of Thrones:in Jorah eli Iain Glen. Gemmaa esittävä Emma Rigby oli puolestaan viimeaikaisessa Once Upon a Time in Wonderland -sarjassa The Red Queen.

Sarjasta on tehty tähän mennessä kaksi tuotantokautta. Ensimmäisen kauden kuusi jaksoa ja toisen kauden neljä jaksoa ovat kaikki katsottavissa Yle Areenassa.

Prisoners’ Wives

Yle Areena 30.9.2014 asti

 

kulttuuri suosittelen suosittelen