Miten houkutella avokki kirjoittamaan blogiin?
Avokkini on aina ollut erittäin kannustava blogiharrastukseni suhteen, ja olen jo jonkin aikaa yrittänyt houkutella hänet aktiivisemmin mukaan blogin pariin. Meillä on joitakin yhteisiä sarjarakkauksia, mutta suureksi osaksi hän katsoo aivan eri sarjoja kuin minä. Hän on tosin onnistunut houkuttelemaan minut esimerkiksi Battlestar Galactica:n pariin, ja minä olen hellästi tuputtanut hänelle omia suosikkisarjojani, kuten Bones ja Criminal Minds. Koska sarjamakumme eroaa aika lailla, olen pyytänyt häntä kirjoittamaan tänne vierailevia postauksia hänelle tärkeistä sarjoista. Pienen alkuhämmennyksen jälkeen hän suostui tehtävään mielellään, vaikka viimeksi tänään taisikin kysellä, että mitä ja miten hänen pitäisi sitten kirjoittaa. Ongelmana on, hmm, sanoisinko, oikean motivaation löytäminen tehtävän loppuunsaattamiseksi.
Ajattelinkin olla niin sanotusti kyöni ja ottaa käyttöön kovat aseet: tämän postauksen yllä oleva kuva (Archer) ja alla oleva video (House of Cards) edustavat avokkini kahta lempisarjaa! Lisäksi haluaisin kiinnittää huomionne blogini suhteellisen mittavaksi venyneeseen oikeaan sivupalkkiin, jonka alalaidassa, siellä seuraajien listan perässä, majailee nykyään myös lista avokkini seuraamista sarjoista. Tarkoitus olisi, että jos siltä listalta löytyy teidän suosikkeja tai muita mielenkiinnon kohteita, voisin kysellä avokkia kirjoittamaan tulevaisuudessa myös näistä sarjoista.
Haastakaamme täten avokkini kirjoittamaan monta kuukautta suunnitteilla olleen ensimmäisen postauksensa! Paina sydäntä tai kommentoi, jos haluat kuulla ensi kertaa kommentteja suoraan tältä paljon puhutulta avokilta!
//www.youtube.com/embed/dCzI521sgqE
Video: Kevin Spacey’s Correspondents’ Dinner Spoof