Päivän valinnat: olympiatuli sammuu, pyssyt laulaa ja Beyoncé kiekuu
Sunnuntai 23.2.2014
Kuva: 2014 XXII Winter Olympic Games
Sotshin olympiakisat: Päättäjäiset Yle TV2 klo 18.00
Venäjän mahtinäytöksenä alkaneet talviolympialaiset Sotshissa saatetaan päätökseen oletettavasti näyttävin menoin. Yllä oleva kuva on kisojen avajaisista, ja hyvin suurella todennäköisyydellä samanmoisen kuvan voisi postata myös päättäjäistenkin jälkeen. Suomella ei ole enää jännitettävää sunnuntain urheilulajeissa, sillä Suomen miesten jääkiekon pronssiottelu pelattiin jo lauantai-iltana (jee, pronssia!). Talviolympialaisten päättäjäisseremonioissa otettaneen perinteisesti huomioon seuraava isäntäkaupunki, tai tässä tapauksessa pikemminkin alue, eli Etelä-Korean Pyeongchang.
Copper Yle TV2 klo 21.00
1860-luvun rajuun New Yorkiin sijoittuva sarja kertoo silloisen kaupunkielämän nurjista puolista, joita oli paljon. Pääosassa on paikallinen erään kaupunginosan poliisietsivä, joka toimii vain itselleen selvän moraaliasteikon mukaan venyttäen sääntöjä sieltä ja täältä (mutta oletettavasti tehden kaiken puoleensa vetävästi). Sarja on tehty alunperin BBC Americalle, ja se on tyyliltään sekoitus HBO:n historiallisia sarjoja sekä Johnny Deppin From Hell -elokuvan henkeä. Yle lupailee sarjan tulevan näkyviin myös Yle Areenalle, mutta vielä Areenassa ei ole klipin klippiä. Trailerin voi katsoa YouTubesta.
Yle Live: Brit Awards 2014 Yle Teema klo 21.55
Yle on aina näyttänyt hyvin suuria palkintogaaloja, ja Brit Awardsit ovat tulleet Ylellä niin kauan kuin muistan. Tämän vuoden Brit Awardsit juhlittiin Lontoon 02-areenalle menneenä keskiviikkona, ja suurimpana puheenaiheena taisi olla Beyoncén esiintyminen palkintogaalassa pitkästä aikaa. Luvassa hyvää musiikkia, ihania aksentteja sekä mahtavia asuja!