Variety for Christmas: Camouflage and Christmas Lights (and others!)

Jos olet kyllästynyt radion jouluklassikoihin, et innostu reggae-joulumusiikista, ja Raskasta Joulua -albumi löytyy jo hyllystä, televisiosta tutut tähdet tarjoavat tänä jouluna vaihtoehtoja. Suomessa amerikkalaisten tähtien joululevyt eivät ole kovinkaan tunnettuja, eikä kovin moni niistä pääse radiosoittoon asti, mikä on sinänsä sääli, sillä monilla levyillä on klassikkocovereiden lisäksi hyviä alkuperäisiä joulukappaleita.

Kuva: Kelly Clarkson

Yhdysvalloissa suurin joululevy tänä vuonna on American Idol -sarjasta 2000-luvun alussa tähdeksi nousseen Kelly Clarksonin ensimmäinen joululevy. Wrapped in Red sisältää perinteisesti sekä uusia että vanhoja joulukappaleita, ja marraskuisen ilmestymisensä jälkeen levy myi platinaa jo muutamassa viikossa joulukuun alkuun mennessä. Levyä on kehuttu monipuoliseksi, ja Clarksonin suoriutumista on verrattu AI-aikoihin monipuolisuudessaan. Levyllä on kappaleita, jotka muistuttavat Clarksonin omista hiteistä, ja kappaleita, joiden soidessa selkeästi näkee jälleen Clarksonin AI-lavalla. Levyn tueksi kuvattiin Kelly Clarkson’s Cautionary Christmas Music Tale, joka esitettiin NBC:llä 11. joulukuuta. Levy on saanut hyvien myyntilukujen lisäksi hyvät arviot, ja on ihan hyväksyttävää veikata, että tämä levy ei päädy Walmartin dollarilaariin tulevina jouluina.

 

Kuva: Duck the Halls

Tämän hetken kuumimman amerikkalaisen reality-sarja Duck Dynastyn pääosan esittäjät, Robertsonin klaani, ovat julkaisseet oman joulualbuminsa nimeltä Duck the Halls: A Robertson Family Christmas. Olen yrittänyt parhaani mukaan ummistaa silmäni tälle redneck-suosikkiperheelle, mutta tämä levy myi heidät minulle aivan täysin! Levyn kansikuva ja monet kappaleista on tehty hyvin vahvasti kieli poskessa, mutta levy on silti jotenkin lämmintunnelmainen ja jotenkin true. ”Ragin’ Cajun Redneck Christmas” on rempseän kantrityylinen jouluisuudessaan, ja ”Camouflage and Christmas Lights” on hauskasta nimestään huolimatta erittäin kaunis ja koskettava kappale. Tästä erilainen joululevy kaikessa mahtavuudessaan ja omalaatuisuudessaan!

 

Kuva: Pentatonix

NBC:n The Sing-Off a cappella -kykykilpailun kolmannen kauden vuonna 2011 voittanut Pentatonix tarjoilee hieman erilaista joulumusiikkia. Tämä ääniään ainoina instrumentteina käyttävä aivan järjettömän lahjakas lauluryhmä julkaisi joulu-EP:nsä PTXmas marraskuussa. YouTube on täynnä ryhmän uskomattomia esityksiä sekä The Sing-Off -ohjelmassa että ryhmän omalla kanavalla. Tähän jäin koukkuun!

 

kulttuuri suosittelen musiikki uutiset-ja-yhteiskunta