Variety Video: American Idol Top 10 Week

//www.youtube.com/embed/WeDWhztHxMo?feature=player_detailpage” width=”640″>

Näin perjantai-illan kunniaksi haluan jakaa muutaman suosikin tämän viikon American Idol -jaksosta, jonka teemana oli Top 10 -hitit vuodesta 2010 nykypäivään. Näinkin laaja teema antoi aika lailla vapaat kädet kilpailijoille valita itselleen sopivimmat biisit, jotka kuitenkin ovat sen verran tuoreita, että saavat katsojat innoissaan mukaan. Hyvä esimerkki tästä on yllä oleva Alex Preston ja hänen esittämänsä One Direction -biisi ”Story of My Life”. Alex sai tehtyä biisistä täysin omannäköisensä, mutta laulu oli vielä tunnistettavissa alkuperäisen biisin faneille. Minä tykkäsin tästä, ja Alexin esitys olikin suosikkini keskiviikon esityksistä.

Välillä on käsittämätöntä katsoa American Idolin kaltaista ohjelmaa ja muistaa, kuinka nuoria osa näistä kilpailijoista on. Bruno Marsin ”When I Was Your Man” -kappaleen esittävä Malaya Watson on 16-vuotias, mutta hänen onnistuu tulkita rankka kappale niin tunteella ja uskottavasti, että hänen ikä (ja sukupuolensa) unohtuu kappaleen edetessä. Malaya on myös mahtavasti oma itsensä hammasrautojensa ja silmälasiensa kera!

Ihanan omaperäinen ja ainutlaatuinen Majesty Rose on tässä Aviciin ”Wake Me Up” -kappaleen esityksessä omimmillaan. Vain hän ja kitara pienen taustaporukan kanssa, ilman suurtuotantoa, sopii vallan mainiosti tähän. Pidin tästä rauhoitetusta versioinnista erityisesti, sillä tällainen fiilis on jo alkuperäisessä kappaleessa mukana.

Tykkäsitkö sinä näistä esityksistä yhtä paljon kuin minä? 🙂

 

kulttuuri suosittelen musiikki suosittelen
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.