Kryptinen mysteeri on ratkaistu!

Kyllä voi ihminen olla sitten viisas. Ainakin sen jälkeen kun on ollut tosi tyhmä. Tai sitten tuntee ittensä tosi tyhmäks, kun on ensin ollut viisas. Tai vähemmän tyhmä. Miten vaan, pääasia on lopputulos!

Kerron tästä senkin uhalla, että ääneen lausuminen manaa koko jutun taas pieleen. Olenhan tunnetusti suuri riskinottaja.

Mietittiin tossa, että miten M on ruvennut öisin nukkuun niin huonosti ja vähän. Nukuttamisessa ja nukahtamisessa kestää turhauttavan kauan ja öisin se herää kuikuileen silmät vilkkuen. Ja samaan aikaan on ilosesti kerrottu, miten M nukkuu niiiin mukavasti kahdet niiiin sikeet ja pitkähköt päiväunet. Eipä tullut mieleen, että näillä ois joku yhteys. Kunnes ajateltiin, että no ehkä niitä toisia unia vois vähän lyhentää. Eikä antaa M:n illalla torkkua. Ja eräänä päivänä sitten toisille unille meno venähti niin, että aateltiin jättää ne kokonaan välistä. Ja katso, yöllinen ihme tuli. M syötettiin, se nukahti, söi kahdesti nukkuen muuten rauhassa kellon ympäri. Oho. Seuraavana päivänä oli vaan taas yhdet päiväunet, illalla M syötettiin, se nukahti, söi kahdesti nukkuen muuten rauhassa kellon ympäri. KYLLÄ, tästä saa tulla rutiini.

Äääääää mää en kestä! Olin huomattavasti paljon parempi lapsenhoitaja ennen kun sain oman.

suhteet ystavat-ja-perhe hyva-olo
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.