Ruokahuone versio 1

En malta olla näyttämättä lähes valmiita huoneita, koska jos jään odottelemaan joka listaa ja ruuvia paikoilleen, en saa tänne blogin koskaan mitään. Ruokahuone sentään näyttää jo melko valmiilta, joten sitä voi jo esitellä puuttuvista kattolistoista huolimatta. 

Kuvissa ei ihan välity todellisuus, koska en ole vieläkään perehtynyt uuden kameran käyttöön. Toistaiseksi en jaksakaan mitään uutta opetella, joten saatte tyytyä näihin sinne päin otoksiin. Ehkä niistä kuitenkin jotain selviää ja näkee.

Tässä siis kotimme ruokahuonetta tämän hetkisessä kuosissa ja tykkään itse siitä valtavasti:

Piano sai paikan toistaiseksi ruokahuoneestamme.

ruokailu 1.jpg

 

Vanhat asukkaat jättivät meille vihreän retrotuolin ja siihen löytyi unikkotyyny kierrätyksestä. Sen takana on Ikean jalkalamppu.ruokailu 2.jpg

 

Ilmari Tapiovaaran Fanett-ruokailuryhmä on tilan helmi. Valaisimet toimme edellisestä kodistamme mukana.
ruokailu 3.jpg

Maalasin yhden seinän vuoden 2016 värillä nimeltä vuono. Olen aivan rakastunut tuohon vihreään sävyyn. Vitriinikaappi löytyi vanhojentavaroiden kaupasta ja sisältönä on uutta ja vanhaa Arabiaa.

ruokailu 5.jpg

 

 

Taulut seinällä ovat vanhoja merikarttoja. Kukkapöydän tuunasin maalaamalla. Ruukut on kerätty eri kierrätyskeskuksista.ruokailu 7.jpg

 

Mummolta peritty tärkeä lipasto, jonka päällä mummon lasimaljat.ruokailu 8.jpg

 

Verhokappa löytyi Helsingistä Uffilta. Kangas lienee vanhaa Marimekkoa. Korjatkaa, jos olen väärässä.ruokailu 9.jpg

 

Viherkasvivillitys on tarttunut minuunkin. Peikonlehti on sinkkiämpärissä vanhan lypsyjakkaran päällä.ruokailu 10.jpg

 

Oman pihan juhannusruusut kirpparimaljakossa. Seinällä häälahjataulu.
ruokailu 11.jpg

 

Mummolta saadut ruusupurkit päätyivät pianon päälle ja hyllyn päällä on äidiltä saatu noppamaljakko.ruokailu 12.jpg

 

Matot löytyivät Sotkasta puoleen hintaan. Niitä on siis kaksi vierekkäin, jotta koko pöytäryhmä mahtuu maton päälle.ruokailu 13.jpg

Entisen mustavalkoisen kodin tilalla on nyt väriä ja persoonallisuutta. Tummuus ei haittaa laisinkaan, vaan se luo kotoisuutta. Vieressä oleva olohuone on kuitenkin huomattavasti vaaleampi, jos valoa kaipaa. Siitä sitten joskus toiste lisää. 

Tästä nyt sitten alkoi kotimme esittely. Jatkossa lisää kuvia ja edessä on vielä remontointia ja sisustamista monen huoneen verran! 

koti sisustus