Arkipako

Instasize_0318183606.jpg

Instasize_0319155700.jpg

Instasize_0319155738.jpg

Varoitus: postauksessa käytetään sanoja lempi ja lemppari useamman kerran. 

Tallinna on vuodessa löytänyt tiensä ainakin minun sydämeeni ja samalla arkikarkureissupaikkojen kärkeen. Olen vähän rakastunut mm. kaupungin resuiseen tunnelmaan, ihaniin ravintoloihin ja kaljaan. Teimme tyttöjen kanssa päiväreissun rapakon taa ja vein tämänkinkertaisen matkaseurani lempiravintolaani. Tietenkin. F-hoone ja lempparitarjoilija (ah kyllä), mielettömän hyvä ruoka ja halpa hintataso taisivat sulattaa minun lisäkseni muutkin mimmit. Ensimmäisessä kuvassa Elina äffässä, kaksi alempaa ovat toisesta lemppariköökistä Sfääristä. 

Ruoan lisäksi reissulla kierrettiin kangaskauppoja. Muut hypistelivät kankaita määrätietoisesti ja minä vähemmän määrätietoisesti. Löysin onneksi yhdestä kaupasta WiFin ja selasin sosiaalista mediaa aikani kuluksi. Haluaisin osata ommella ja jaksaa neuloa, mutta todellisuudesta kertoo jotain se, ettei vuosi sitten aloitettua neuletoppia ole valmiina kuin ehkä etusormen mitta. Olen huono näissä. 

Reissu teki hyvää, pieni pako arjesta ja laatuaikaa ystävien kanssa. Sai läyhätä ja syödä, lempijuttuja. Suosittelen Tallinnaa lämpimästi jokaiselle. Jälleen kerran. 

-Vilma K. 

Suhteet Ruoka ja juoma Ystävät ja perhe Matkat