Superkosteuttavat kasvojenhoitotuotteet ja ARVONTA!
Viimeiset pari vuotta olen kamppaillut ihan kunnolla herkän, kuivan ihoni kanssa ja nyt vihdoin löytyi toimiva kombo! Olen testaillut vaikka mitä ihonhoitosarjoja, kalliimpia ja edullisempia, luomukosmetiikkaa ja vähemmän luomua ja hirmu harvat tuotteet toimivat ärsyttämättä ihoa. Nyt talvella suurin haaste on kuivuus. Heti kun mennään lähemmäs nollaa, iho muuttuu pinkeäksi. Joskus herään yöllä siihen, että poskia kirvelee tyynyä vasten.
Kauneudenverkkokauppa.fi:ssä ehdottivat ratkaisuksi italialaista Vagheggi-luonnonkosmetiikkasarjaa. Vagheggi on omistautunut luonnonmukaisten ihonhoito- ja meikkituotteiden valmistukselle jo 40 vuoden ajan. Sain testiin lahjapakkauksen, jossa on puhdistusmaito (tämä on oikeasti kaksi tuotetta samassa, pesun jälkeen ei tarvitse kasvovettä), pellavansiemenuutetta sisältävä ihoa kiinteyttävä seerumi ja 24 tuntia kosteuttava kasvovoide, jossa on mm. koiruoho-uutetta.
Ensin kasvojen pesu, sitten seerumi ja lopuksi kasvovoide. Tuo puhdistusmaito tuntuu iholla aivan ihanalta, se on itsessään kuin voide. Meikit saivat silti kyytiä, en kaivannut puhdistusvettä. Näin sanottiin tuotteiden mukana tulevassa lehtisessäkin, puhdistusmaito on 2-in-1 -tuote, jonka jälkeen ei tarvitse erillistä kasvovettä ja sehän sopii minulle: mitä vähemmillä tuotteilla pärjään, sitä parempi.
Kokeilin näitä yksi ilta ja tuntuivat ihanalta. Sit seuraavana iltana laitoin normaalisti käyttämääni, superkosteuttavaa kasvorasvaa ja heräsin yöllä posket kireinä. Hipsin sit keskellä yötä Vagheggi-rasvapurkille, siitä tulee niin pehmoiseksi kasvot. Keskiyön luomurasvaaja iskee! Aamullakaan ei kiristellyt. I am in love!
Tuotteet ovat kyllä todella laadukkaan ja ihan ylellisen oloisia. Ne on pakattu mahdollisimman ekologisesti: kaikki pakkausmateriaali on kierrätyspaperia, lasipakkaukset mahdollisimman ohuita ja jopa puhdistusmaidon muovisen oloinen pakkaus on tehty uusiutuvasta raaka-aineesta. Tietty ovat kaikki myös vegaanisia. Koko konsepti on siis suunniteltu todella tarkasti.
Saan arpoa teille tällaisen samanlaisen setin!
Pakkaus sisältää nämä kolme tuotetta söpössä metallirasiassa. Setin arvo on 159 euroa, tuotteet erikseen ostettuna maksavat yli 170 euroa. Suuntaa siis Instagramiin tilille @vuodenaiti ja osallistu arvontaan! Ohjeet 23.12.2020 postauksessa.