aurinkoo ja(vaihteeks)unta B|
olááaaaa, mita eilen ja tanaa tapahtuiii,
eilen oli tosiaan ne grillijuhlat ja niita varten siivottii vaha ja sit syotii hyvin, kaikkea lihaa ja riisia ja leipaa ja salaatteja ja sellasta ja oli tosi kivaa 🙂 sit iltapaivasta mentii tutustuu claran kavereihin, oltiin julian kotona ja siella oli ehka mmmm kaheksan ihmista? en muista kaikkien nimia viela mut oli hauskaa ja naurettii paljon ja ne oli tosi mukavia:) oltii vaa ja juotii terereta( se on sellane janna juoma; siina mukiin laitetaa tavallaan niinku teen lehtia mut ei teeta se on eri kasvi ja sit kaadetaa vetta siihe ja suodatetaan se siel mukin pohjalla ettei juo niita lehtia ja sit imetaan pillilla, herkkua mut nii googlettakaa vaik kuvahaulla ku en osaa selittaa) silla on kait jotai terveysvaikutuksiaki niinku et esim puhistaa kehoo tai jotai, vahan niinku tee.
tanaa mentii tutustuu kouluun pedron sen mun veljen kanssa ( se ei kay talla hetkella koulua ku se lahtee kohta ite vaihtoon ni sen ei oo tarvinnu menna heinakuusta lahtien) jajajaja vein sille rehtorille jotain suomilahjoja ja suklaata ja matkailijan perho esitteen ja jotai sellasta, lukion vuosikertomuksen ja perhon lukio sukat muunmuassa…. sit pedro naytti sita koulua ja luokkia ja luokkakavereita ja oltiin me hetki niitten matikan tunnillaki, istuin yhen tyton vieressa ja me vaa puhuttii, se ei oikee ollu kiinnostunu jostain (2x-y)² :DD kaikki siel puhu vaa ja vitsaili 😀 sit mietittii et pitasko mun menna sille luokalle( kolmas luokka) koska ne on samanikasia ku ma ja sillee, vaikka suomessa menisinki kakkoselle ni taal ne jotka on kakkosella on mua vuoden nuorempia niinku clara.
ei jaaty sit lopuille tunneille vaa mentii kotii oottaa lounasta ja sit syotii yhdessa, sitten clara meni balettitunnille ja ma olin kotona ja otin aurinkooo ja luin brasilian vougea B| meinasin nukahtaa aurinkoo ja varmaa torkahdinki ni menin sisalle ja nukuin paikkarit ku ei tullu mitaa 😀 sitte joskus neljan viiden maissa tuli mun contact-henkilo kaymaa ja se oli tosi ihana! et, baby call me if you need help im here for you sweetie sillee vooooi kiiiiitooss :)) sit se kutsu mua niille kylaan ja se tulee uudestaa keskiviikkona tanne jonku toisen afs tyypin kanssa. se neuvo olemaa karsivallinen ja olemaan kunnolla, sit se sano et kantsis ehka menna sille kolmosluokalle ja sitku nama valmistuu jouluna ni sit se claran luokka tulee kolmoselle ni voin olla niitten kaikkien ihmisten kans samalla luokalla tai sillee ei tartte valita vaan on molempi parempi, kayn vaa ekaks kolmosen loppuu ja alotan sen alusta talvella, ei mua haittaa 😀 koulupaita kaydaan huomena tilaamassa tai ostamassa not sure ja lainaan yhta claran omaa huomenna.
mentii eilenki joskus ysilta nukkuu ku mua ainaki vasytti ihan sikana ja oisin saanu nukkuu vahan pidempaa ku normi 06.00 mut silti herasin aikasin, taas varmaa ennen kuutta ekan kerra… paivat on pitkia, ei silla et ne kuluis hitaasti mut niissa vaan on paljon enemman( johtuu tosiaa varmaa siita ku heraa kuudelta :D) ja sillee vaikkei kauheesti teekkaa ni silti vasyttaa ja oisin valmis nukkuu jo joskus kuudelta illalla 😀 en tiia, on varmaa viel totuttelua ja ehka jotai matkavasymysta tai jotai jet lagiaki..
sit tanaa tehtiin aidin kanssa sellasta riisipiirakkaa ja syotii sita iltapalaks(oli hyvaa) ja sitten hmm katottii telkkarii vaa ja kohta nukkuu, huomena eka oikee koulupaiva(ilman kirjoja viel mut iha sama)
nyt heihei
Emilia :)