Tinderissa hämmentää, part two.

Ensinnäkin wau ja kiitos! Olen saanut aiempaan postaukseeni liittyen enemmän tykkäyksiä, kannustavaa palautetta ja viestejä kuin ikinä olisin voinut kuvitella En ole ihan oikeasti tajunnut, kuinka moni muu pohdiskelee näitä samoja asioita.

Olen saanut myös useammalta sinkkunaiselta hyvin avoimia kertomuksia siitä, millaisiin urpoihin he ovat internetin ihmeellisessä maailmassa ja Tinderissa törmänneet. (Kiitos myös niistä!) Tätä myötä listani hämmentävistä asioista on kasvanut entisestään.

Päätinkin rajata aihetta niin, että omistan piiskan heiluttajille, navanaluskuvien lähettäjille, pihtarih*oran huutelijoille ynnä muille kyseenalaisille eikä aina niin harmittomille veijareille, kokonaan oman kirjoituksen tuonnempana. Mielestäni he sen ansaitsevat tehdessään väsymätöntä työtään deittisivustoilla tavallisia naisia ahdistellen.

Nyt kuitenkin naisia Tinderissa hämmentävät asiat 5-8/8.

5. MIEHET JOTKA HALUAVAT PYÖRÄILLÄ KILIMANJAROLLE ENSITREFFEILLE

”Paina sydäntä jos haluat lähteä vuorikiipeilemään Everestille, snoukkaamaan Alpeille, base-hyppäämään Berliinin tv-tornista tai vuodeksi Goallle meditoimaan. Finnish man who likes to travel. Nyt kolme päivää Espoossa ja sen jälkeen -> Phuket-> Filippiinit -> ?”

Okei, mä menisin kyllä mieluummin nyt ihan aluks kahville… vaikka Shellille…

Keksin tämän profiilitekstin omasta päästäni, mutta tämän tyyppisiä on tullut vastaan lukuisia Tinder-harrastukseni aikana. Tällaisena melko tavallisena, joskin matkustelusta pitävänä, ihmisenä jopa hieman pelottaisi tulla pariksi tuollaisen himo-extreme-travellerin koska tuntisin itseni hänen rinnallaan varmasti tylsäksi.  

Omat vauhtilajikokemukseni rajoittuvat lähinnä känniseen benji-hyppyyn ja muutamaan kiipeilypuistokäyntiin, jossa sielläkin aluksi pelkäsin henkeni edestä, vaikka radalla takanani tulleet lapset pelastaessaan minua vakuuttivat valjaiden olevan täysin turvalliset.

Lumilautaillut olen viimeksi yläasteella. Lajista olisi voinut tulla minulle rakas harrastus, mutta valitettavasti liikuntatunti loppui kesken juuri kun olin päässyt Hervannan lastenmäen ensimmäistä kertaa hissillä ylös muutaman kaatumisen jälkeen. Siinä meni taas kaksi tuntia elämästäni täysin hukkaan.

Matkakumppanina olen ilmeisesti mitä loistavin. Entinen avomieheni muisteli vielä eromme jälkeenkin Ahvenanmaan reissuamme hänen ”parhaana ulkomaan matkanaan”. (En ole viitsinyt pilata hänen iloaan oikaisemalla tälle ammattikorkeakoulun käyneelle herralle faktoja kyseisen saarirykelmän omistussuhteista.)

Mutta miksi joku haluaisi tapailla miestä joka on aina reissussa? Paitsi tietysti jos aikoo lähteä mukaan. Henkilökohtaisesti en halua poistua Tampereelta kuukautta pidemmäksi ajaksi ja sekin onnistuu vain kerran vuodessa, jos työnantaja armollisesti kuulee lomatoiveitani. Suomeksi sanottuna, sen lisäksi että olen tällaisille miehille liian tylsä, minulla on liian huono tasapaino ja olen ilmeisesti myös liian sitoutunut yhteen työpaikkaan (lue: olen köyhä).

6. MIEHET, JOIDEN VESSASELFIET PALJASTAVAT LIIKAA

Jätetään ne itsensäpaljastajat ja muut tuhmat sedät siihen myöhempään postaukseen ja mietitään mitä muuta vessaselfie voi paljastaa.

 Ensimmäisenä tulee mieleen, että helvetin likaisen peilin. Ei ole kiva yrittää tiirata hammastahnaroiskeiden, pölyn ja eritetahrojen takaa mahdollista unelmiensa prinssiä. Myös taustan yksityiskohtiin ja siisteyteen kannattaa kiinnittää huomioita. Tavanomaisimmin kuvassa voi havaita kalsaripyykkiä, wc-pöntön, kansi auki ja rengas ylhäällä tietysti tai epäsiistejä tavararöykkiöitä.

Ja sitten on Rameja, joiden tapaamista en suosittele kenellekään. Alla on  zoomaus hänen vessaselfiestään. Kuva esittää Ramin suihkuverhoa. Se on valkoinen ja siitä valuu jotakin punaista.

Ramin suihkuverho

 

Itse en lähtisi treffeille Ramin kanssa, koska pelkäisin edellisen tinder-deitin löytyvän vielä hänen asunnostaan. Esimerkiksi eteisestä jätesäkissä…  

Ps. Kaikille peiliselfieitä harrastaville vasenkätisille syrjähyppääjille suosittelen harjoittelemaan kännykän käyttöä myös oikealla kädellä. Näin vihkisormus ei paljastu kuvissa yhtä helposti.

 

7. MIEHET JOTKA PÄÄSIVÄT SAMAAN KUVAAN KAUNIIN NAISEN, TAUSKI PELTOSEN TAI TEEMU SELÄNTEEN KANSSA

Miehet, ei ehkä ole viisasta laittaa profiiliinsa kuvia muista kuin itsestään, koska se aiheuttaa usein turhaa hämmennystä.

Jos profiilikuvassa poseeraa jonkun muijan kanssa, luullaan sitä helposti nykyiseksi kumppaniksi. Jos mies kuitenkin esittelytekstissään kertoo olevansa sinkku, MUTTA kuvan nainen on kaunis, on tämä vieläkin haitallisempaa. Tuolloin muut naiset pelkäävät, että kyseessä on miehen eksä jonka kanssa on mahdotonta alkaa kilpailemaan.

Myös miespuolisten kavereiden kanssa poseeraamista kannattaa profiilikuvissa välttää, ainakin itseään komeampien yksilöiden. Näin säästyy tuottamasta pettymistä ilmestyessään treffeille, joille innokas nainen miehen Hunks-bestistä odotti.

Yllättävän monet Tinderin käyttäjät ovat onnistuneet nappaamaan kaverikuvan Selänteen Teemun kanssa. Hienoa!

Älkää kuitenkaan laittako niitä Tinderiin. Miksikö? Lähinnä siksi, että minun käy sääliksi Teemua ja Sirpaa. Ei ole oikein käyttää hyväksi niin sympaattista kaveria (hänen tietämättään) omassa pesäjahdissaan. Voi myös olla, että Suomessa on joku tynnyrissä kasvanut muija, joka ei tiedä kuka Teemu on. Ja harva on häntä komeampi (kts. edellinen kappale).

Ja voi myös olla, että monissa Tinder-kaverikuvissa se toinen jätkä on joku muu huippu-urheija, mutta ei me naiset niitä tunneta, joten turha yrittää tehdä vaikutusta niillä meihin!

Ja sitten tämä Tauski-osasto. Jos hakee tasapainoista väkivallatonta parisuhdetta, ei ehkä tunne vetoa mieheen jonka esikuva on Tauski Peltonen. Joten bye bye baby, niin kuin Kätkän Virpi lauloi!

 

8. MIEHET JOTKA EIVÄT HALUA NÄHDÄ NÄKEMÄÄNSÄ

Tinderissä on myös miehiä, jotka eivät halua uskoa, että keskustelukumppani on sellainen kuin väittää olevansa. Enkä nyt edes tarkoita mitään paranoideja skitsofreenikkoja. Tällaisten miesten kanssa saattaa joutua käymään esimerkiksi seuraavanlaisia keskusteluja (tiivistettynä):

– käyn salilla, mutten ole missään bikinikunnossa

-oletpas

-enpäs ole

-kyllä kuitenkin olet

– ei, olen hieman lihava

– etpäs ole

– olenpas

– olet vain liian kriittinen itseäsi kohtaan

– ei, en ole, olen vain hieman lihava

 

Lisäksi Tinderistä löytyy miehiä, jotka eivät usko että naiset etsivät sitä mitä väittävät etsivänsä, esim. tähän tyyliin:

– mitäs etsit täältä

– treffiseuraa

– eli?

– jota kuta, jonka kanssa käydä treffeilla. Mutta EN seksiseuraa

– haluaisitko tulla mun luo yöks?

– en

– kaipaan läheisyyttä

– Eli seksiseuraa?

– niin

Tässä Tinderin hämmentävimmät tällä erää. Voi olla joskus tulevaisuudessa vielä palaan näihin, materiaalia kyllä on J

En ole vielä päättänyt mistä aion seuraavaksi kirjoittaa, mutta useampi aihe pyörii jo mielessä, esimerkiksi ne tuhmat sedät ;)

– Maikki-

Etsitään elämää

 

 

 

suhteet oma-elama rakkaus hopsoa
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.