How to travel when you’re poor af
#ohion
Kirjoitukset siis, No siis, ainakin melkein ohi. Englannista ja ruotsista selvitty kunnialla, molemmat todennäköisesti kiikkuvat siinä laudaturin ja eximian rajalla, englanti taitaa jäädä eximiaksi, mutta ruotsi toivottavasti on laudatur. Kaikki riippuu siitä miten YTL arvostelee aineet ja vaikka kovasti olen näitä pisteitä ja pisterajoja koko viikonlopun pyöritellyt päässäni, ehä pitäisi yrittää päästä siihen mielentilaan, että asiaan ei voi enää vaikuttaa ja pitäisi keskittyä vielä psykan kirjoituksiin, jotka ovat ensi perjantaina. Viiden päivän päästä hui juma.
Tuntuu, ett
ä nyt on niin paljon asioita mitä odottaa innolla. Viikon päästä kirjoitukset ovat oikeasti syksyn osalta ohi, kymmenen päivän päästä täytän 18 vuotta ja olen lain silmissä aikuinen. Tätä juhlistaaksemme minä ja ystäväni Elina päätimme lähteä syyslomaksi pyörimään Keski-Eurooppaan, Unkariin(tai Ukrainaan, niin kuin äitini luuli) ja Itävaltaan. Lennämme sunnuntaina 16. päivä Budapestiin, josta lähdemme junalla 19. päivä keskiviikkona junalla Wieniin, Itävaltaan. Tarkempia suunnitelmia matkan sisällöstä emme ole tehneet(mitä turhia), mutta Budapestissä käymme ainakin juhlistamassa aikuisuuttani Michelin-ravintolassa ja varmaan käymme myös jossain kylpylässä rentoutumassa. Sovittiin yhdessä, ettei matka ole nähtävyyksien jahtaamista ja tuskin kaupoissakaan tulee hirveästi vietettyä aikaa.
(inyourpocket.com)
Olen huomannut, että matkasuunnitelmista kertoessani moni ihmettelee ”kuinka ihmeessä sulla on rahaa?”.
Matkustamisen ei tarvitse olla kallista. Esimerkiksi, syysloman matkan hinnaksi (hotellit+lennot&juna) tulee noin 250-300e. Tottakai matkalle tulee hintaa, mikäli ei ole valmis näkemään hieman vaivaa tai ei ole kykenevä tekemään kompromisseja. Tuuristakin on välillä apua, tämä tuli esille Elinan löytäessä Wienistä hotellin 25e/yö. Vaikka tätäkin matkaa voi jo pitää budjettimatkana, kesällä ylitimme itsemme, kun saimme järjestettyä viikonloppumatkan Riikaan, Latviaan 70e matkat+hostelli. Menimme laivalla Helsingistä Tallinnaan, josta otimme baltian onnibussin Riikaan (3,5e/suunta). Riikasta löytämämme hostelli maksoi 15e/yö ja kukaan meistä ei löytänyt siitä mitään valittamista. Yövyimme kaikki 4 samassa huoneessa, jossa oli myös oma, suhteellisen isokin suihku+vessa. Hostellin sijainti oli n. 5-10min kävelymatkan päässä Riikan keskustasta ja palvelu oli hyvää. Saavuimme perjantain ja lauantain välisenä yönä Riikaan ja emme löytäneet hostellia. Soitimme respaan ja vastaanottovirkailija tuli hakemaan meidät hostellille. Matka oli kaikinpuolin onnistunut, (eli mitään hyviä tarinoita ei jäänyt kerrottavaksi) lukuunottamatta hetkeä, kun tajusimme, että kahdella meistä ei toimi pankkikortti Suomen ulkopuolella. Itse tajusin tämän sen jälkeen, kun olin käyttänyt kaiken käteiseni uusiin kenkiin. Asia saatiin kuitenkin onneksi järjestettyä. (opetus: älä matkusta köyhien kavereiden kanssa)
Lauantaina kävelimme ympäri Riikaa ja päivän päätteeksi askelmittari näytti käveltyjä askeleita kertyneen about 22km edestä
Kävimme polkuveneilemässä Riikan kanaalissa, periaatteessa vain koska miksi ei. Ja koska se oli mahtavaa.
Aamupalalla, kuvassa olevat makeat vuohenjuustopannarit 4,5e. Kahvi sisältyi hintaan.