Klassikko: Asioita, joita kaipaan Suomesta

Seuratessani eilistä Suomi100 -hypetystä somessa koti-ikävä pyrki mieleen väkisinkin. Juhlimisen sijaan tein erityispitkän työpäivän. Semiankeaa.

Kaipaan Suomesta sellaisia asioita, jotka löytyvät monen ulkosuomalaisen listalta: ruisleipää, saunaa, hyvää suodatinkahvia, suomalaista luontoa, siideriä, kuivauskaappia, asioiden hoitamista omalla äidinkielellä.  Kiinassa asuvana listaltani löytyy myös sellaiset asiat kuin puhdas ilma, hiljaisuus ja vapaus etsiä tietoa.

Halusin nostaa erikseen esiin muutaman asian, joita en tänne lähtiessäni ajatellut tulevani kaipaamaan.

Hyvin maustetut ruuat, joissa on tekstuuria

Sisä-Mongolian keittiö poikkeaa paljon Suomen kiinalaisravintoloiden tarjonnasta. Parasta täällä on grillattu lammas ja valkosipulilla maustettu munakoiso. Enimmäkseen täällä kuitenkin tykätään mauttomista, rasvaisista ja limaisista ruuista.

IMG_20171206_120927.jpg

Eilinen lounas: pehmeää tofua, ylikypsää perunaa, keitettyä salaattia, mikroskooppisen pieniä lihanpaloja ja perunajauhoista tehtyjä limasuikaleita. Olemme nimenneet ruokalajin limalöllöksi.

Kirppikset

Kiinalaiset eivät erityisemmin perusta käytetyistä vaatteista. Googlettelun perusteella Pekingissä on yksi vintagevaatekauppa.

Luonnonkosmetiikka

Täältä ei saa edes kookosrasvaa. Suomessa tahmeasti alkanut luonnonkosmetiikkaan siirtymiseni on tyssännyt täällä kokonaan.

Täysjyvätuotteet

Vedän päivittäin valkoista leipää, valkoista pastaa, valkoista riisiä. Ei ihme, että iho ja vatsa voivat huonosti.

Pavut, linssit, quinoa, kauramaito

Suomessa on huomattavasti helpompaa tehdä vegaanista ruokaa. Täällä ainoa vaihtoehto eläinperäiselle proteiinille on soija.

Normaali vessapaperi

Täällä vessapaperi on joko ohutta huttua tai sellaista superkestävää ja venyvää, joka ei ikinä katkea katkoviivasta vaan repeytyy riekaleina.

Puu-/laminaattilattiat

Kotini kivilattialle on hajonnut mm. täysinäinen osterikastikepullo ja upouusi, täydellinen Sephoran kynsilakka. Lattia on täynnä jalanjälkiä. Ennen lämmitystä lattia on jäinen.

Tuttu bakteerikanta

Olen nyt kolmatta kertaa neljän kuukauden aikana vatsataudissa. Hurraa.

Suhteet Sisustus Oma elämä Ajattelin tänään