Toukokuun aurinko

Mulla on tällä viikolla ollut ensimmäinen kesälomaviikko. Loput kolme on sitten heinäkuun puolivälistä alkaen. Kelien suhteen on kyllä ollut onnistunut ajankohta lomailla. Aurinkoa ja lämpöä on riittänyt, paitsi eilen. Maanantaina kävin edestakaisin Helsingissä, siitä ehkä myöhemmin lisää. Tiistaina aloitin takapihan kunnostamisen. Pesin terassin kunnolla painepesurilla ja harjalla ennen kuin aloin öljyämään sitä. Meillä terassi oli aiemmin harmaaksi sävytetty, mutta nyt teimme rohkean vedon ja valitsimme mustaksi sävytetyn puuöljyn. Mikä sen ihanampaa kuin nauttia lämpimästä aurinkoisesta kelistä ja tehdä jotain hyödyllistä. No, ehkä se pelkkä makoilu kirja kourassa on vielä mukavampaa 🙂 Keskiviikkona ennen toisen öljykerroksen levitystä mulla oli oma hemmottelupäivä. 

Terassi.JPG

Terassi2.jpg

Aamupäivällä kävin ensin Kynsihuoneella laittamassa kynnet kuntoon ja sieltä Turun kauppatorin kautta pehmis mukaan ja kävelin hierojalle. Edellisen päivän kyykkimisen takia olikin jalat ja pakarat aika jumissa ja hieroja saikin tehdä töitä niiden eteen. 

Kynnet.jpg

Eilen aamupäivästä en tehnyt mitään erikoista, otin ihan rennosti ja kävin kävelyllä koiran kanssa. Iltapäivästä alkoi tihkua vettä, kun olin lähdössä kohti Turkua ja RunFestia. Siitä tapahtumasta enemmän myöhemmin 🙂

Tänään olen jo ehtinyt siivota. Kämppä on imuroitu ja lattiat pesty. Ensimmäinen koneellinen pyykkiä on jo kuivumassa ja toinen koneessa. Vielä pitäisi pölyt pyyhkiä ja muutenkin järjestellä tavaroita ennen salille lähtöä. Ja jos vaikka viikonlopun ruokaostosten jälkeen ehtisi vähän kesäkukkia hakea etu- ja takapihalle. 

Huomenna meillä on edessä miehen isovanhempien 80-vuotisjuhlat, joten lauantai menee siellä. 

Ihanaa viikonloppua kaikille!

 

hyvinvointi mieli liikunta