Vauhtisammakon kanssa Tough Viking-treeneissä
Me päästiin eilen Vauhtisammakon juoksutreeneissä tekemään oikein kunnollinen mäkitreeni lihaskuntotreenillä höystettynä á la Tough Viking. Treenipaikaksi oli valittu kaikille turkulaisille tuttu mäki, Hirvensalon hiihtokeskuksen laskettelurinne. Mikä sen sopivampi mäkitreenipaikaksi kuin se? Ilma oli sopivasti pilvinen, mutta kuitenkin lämmin ja lyhythihaisessa paidassakin tuli ihan tarpeeksi hiki. Tarkoituksena oli tunnin ajan nonstopina juosta mäkeä ylös ja alas ja sen lisäksi tehdä erilaisia lihaskuntoliikkeitä, kuten borsovilaisia ja ”manmakereita”, jossa yhdistyy punnerrus kahvakuuliin tukien, kulmasoutu kahvakuulilla, rinnalleveto ja pystypunnerrus. Näitä tuli jokaisen tehdä 10 sarjaa, jonka jälkeen sai taas lähteä kohti ylämäkeä. Mäkijuoksuja tehtiin kolmella erilaisella alustalla. Kauimpana vasemmalla rinteen alta katsottuna oli heinikkoinen rinne, jossa kulki kapea polku ylös pujotellen. Toisena keskellä oli sorapohjainen suorana kulkeva polku, joka toimii myös hissin kulkuväylänä sen ollessa toiminnassa. Harmi vaan, että me ei saatu tuosta hissistä yhtään vetoapua 🙂 Viimeisenä, muttei toki helpoimpana oli oikeassa reunassa mutkitteleva mäkiautojen asfalttirata, joka menee siksakkina rinnettä ylöspäin. Jotkut juoksijat saivat mäkijuoksuun mukaansa ylimääräisiä painoja, kuten painoliivejä päällensä tai kahvakuulia perässä vedettäviksi. Valitettavasti kuvia ei nyt ole kuin maisemista ja vähän juoksijoista, mutta itse kun olin juoksemassa, ei paljon ehtinyt kuvia näpsimään 🙂
Itselläni iski vasen takareisi jumiin heti ensimmäisellä etapilla, mutta hammasta purren jatkoin eteenpäin ja saldona olikin 5 kertaa alhaalta ylös ja muutamat lihaskuntotreenit tunnin aikana. Jalat veti aika pahasti hapoille joka kerta juuri ennen mäen päälle pääsemistä ja jouduin kävelemään osan mäestä. Ja jos ei saanut tarpeekseen tuosta yhden tunnin treenistä, sai jäädä vielä puoleksi tunniksi ylimääräiseen hapotustreeniin. Noin pari-kolmekymmentä juoksijaa jäikin vielä lisäajaksi itseään rääkkäämään.
Kaikenkaikkiaan meitä taisi olla paikalla noin 150 uskaliasta juoksijaa ja meininki oli mahtava, kuten aina Vauhtisammakon treeneissä. Kaikkia kannustettiin ja tsempattiin, jos joku väsähti, ei jätetty kaveria yksin. Treenit oli mahtavat ja vaikka huolella eilen illalla venyttelinkin on silti pohkeet jumissa ja pakarat kipeinä. Vähän meni vasen kylkikin jumiin, mutta se ei onneksi pahasti vaivaa. Ehkä tämän illan juoksutreeni tulee hyvänä palauttavana treeninä. Luvassa on kuulemma, yllätys yllätys, mäkijuoksutekniikkaa. :)
Me ollaan tänään jo ehditty käymään Turun keskustassa katsomassa Kansainvälisillä Suurmarkkinoilla ja torilla ostamassa mansikoita. Mansikat pääsevät täytekakkuun, koska kuopuksella on kohta 12-vuotis synttäripäivä, niin tehdään kakku illan herkutteluun.