10.6.1994, perjantai, kotoa
Tänään mä olin kokopäivän Susan ja välillä myös Ellun kanssa. Susan muu perhe on menny maalle ja Susa tulee Saareen meiän kanssa. Me ollaan yli viikonlopun. Susa saattaa lähtee jo aikasemmin pois äitinsä kyydissä, koska sillä on kielikurssi. Susa oli siis yksin kotona eilis-illasta asti!
Mä söin tänään 2 Opal Fruittia, Jättiksen ja Spirellon. Yhteensä neljä jädeä!
Kahelta alko sellaset satamakarnevaalit yhessä venerannassa. Siellä alko Espoo–Suursaari race -purjehduskilpa. Me oltiin (Susa+mä) Elinan ja Minnan kanssa. Jälkimmäisen kanssa koko ilta. Aijan vanhemmat löysi meiän äidin ja Elina Helkan.
Tähän mennessä vaan kaks’ on kutsunu meitä ”mopoiks”. Neki oli viime vuoden mopoja eli 7- luokkalaisia.
Illalla me oltiin Harrin ja Tapion kaa. Susa etsi röökiä itselleen, mut’ Tapio sano kyllästyneensä koko juttuun vähäx aikaa. Minnan perhetuttu, Elinan ikänen John, oli kavereineen paikalla. Yx tyhmä Bo jätti Susalle bissensä. Ei se sitä juonu. Se Bo oli nahkeen, ruttusen ja persoonattoman näkönen. Se sammu illan lopussa. Keskiyöllä me mentiin himaan. Susa tuli yöx, koska me lähettiin sen kaa maalle.