Tuusulanjärven pinnalle rakennetaan majoja: ”Todennäköisesti tolppien varaan”
Tuusulanjärven pinnalle rakennetaan majoja: ”Todennäköisesti tolppien varaan”
Ympärivuotisessa käytössä olevat majat tulevat Tuusulanjärvelle Vanhankylänniemen kohdalle.
Majoissa on vuodesohva parvella.
Lasse Kivinen HS
14:16
Järvenpään Vanhankylänniemeen tulee ensi syksystä alkaen uudenlaista majoitustoimintaa, kun Tuusulanjärveen tulee kaksi ympärivuotista asutukseen soveltuvaa majaa.
Siis Tuusulanjärveen. Ei suinkaan esimerkiksi järven rannalle.
”Tuusulanjärvellä majat tulevat todennäköisesti tolppien varaan. Majojen viereen tulevat kelluvat terassit”, majoissa majoitustoimintaa pyörittävän Anuventure Oy:n toimitusjohtaja Anu Kurppa kertoo.
Majojen sähkö ja vesi tulevat vieressä olevan Vanhankylänniemen kartanon saunarakennuksesta.
”Majojen rakennuslupa alkaa olla myöntämistä vaille valmis. Vesialueen omistajilta on myös saatu majojen rakentamiselle”, Kurppa kertoo.
Majat ovat vielä tämän kesän Porvoossa Porvoonjoella, jonka jälkeen majat siirretään Tuusulanjärvelle. Porvoonjoella majat ovat olleet kelluvia.
Yhden majan koko on 24 neliömetriä. Majan parvelta löytyy parivuode. Kurppa kertoo, että majoihin voi majoittua kerrallaan kaksi aikuista ja 1–2 lasta.
Kelluvat majat ovat tällä hetkellä Porvoossa Porvoonjoella. Ensimmäinen maja aloitti toimintansa vuonna 2019, toinen vuotta myöhemmin.
”Lupa kelluvien majojen sijoittamiselle Porvoonjoelle on päättymässä. Porvoon viesti on ollut, ettei lupaa jatketa. Tuusulanjärvi valikoitui uudeksi paikaksi, kun sain omien kontaktieni kautta tiedon, että majat voisi olla mahdollista sijoittaa Järvenpäähän Tuusulanjärvelle.”
Tuusulanjärvelle tulevista majoista on aikaisemmin uutisoinut Keski-Uusimaa.
Majat ovat tämän kesän Porvoossa Porvoonjoella. Kuva: Porvoon kelluvat jokimajat