Testissä Cultivator’s-kasvivärit

Olemme olleet tässä viime viikkoina aivan fiiliksissä kampaamolla, kun olemme testailleet Cultivator’sin kasvivärejä! Mikä kiilto ja intensiteetti!

Todella puhtaan ja laadukkaan oloisesta sarjasta löytyy jopa 20 valmiiksi sekoitettua sävyä, jotka pohjautuvat Hennaan, Cassiaan, Amlaan ja Indigoon. Jauheet on ryyditetty mm. aloe veralla, eucalyptuksella, kurkumalla ja kamomillalla aina kunkin sävyn tarpeiden mukaan. 

folk helsinki cultivatorsa henna red.jpg

Tässä hiuksessa on pohjalla valmiiksi kuparinsävyillä värjätty hius. Sekoittelin Cultivator’silta puolet Hennaa ja puolet Auburn copperia ja saatiin aikaseksi sellainen kiilto ja intensiteetti, ettei koskaan!  Kaunis kupari ei vaikuta ollenkaan sellaiselta perinteisen värjätyltä kuparilta vaan hehkuu todella luonnollisena.

cultivators henna auburn copper folk helsinki.jpg

Tässä vuoden verran kasvivärejä testailtuani on ollut ilo huomata, että ne ovat lopulta aika helppokäyttöisiä ja Cultivator’s tuntuu todella turvalliselta valinnalta – yllätyksiä ei ole tullut vastaan vaikka sitä on lätkitty synteettisillä väreillä värjättyyn ja reilusti vaalennettuunkin hiukseen. On mahtavaa huomata, miten hiuksen pintaan kiinnittyvä kasviväri tekee hiuksesta joka kerta paksumman ja vahvemman. Ja se kiilto. 

Oma pohja vaikuttaa lopputulokseen erittäin olennaisesti, joten sävyn valinnan kanssa pitää olla realistinen. Pysyviin ratkaisuihin päästäkseen pitää olla kärsivällinen, sillä vasta muutama värjäyskerta alkaa jämähtää hiukseen kunnolla. Testasin omaan 8-tummuiseen luonnontilassa olevaan tyveeni Cultivator’sin Brown-sävyä (sekoitin puolet brownia, puolet cassiaa) ja lopputulos oli lämmin vaaleanruskea. Se pysyi ehkä kolme, neljä viikkoa jättäen jälkeensä aavistuksen lämpöä. Tämä on tietenkin ihan päinvastoin, kuin miten alunperin kuvittelin kasvivärien toimivan – ajattelin, että kerran kun sen päähänsä lätkäisee, niin sen kanssa sitten eletään, kunnes leikataan pois. (Ja tässäkin kannattaa muistaa oma vastuu, en edelleenkään ole testannut punaista hennaa suoraan valkoiseksi vaalennettuun tukkaan… siinä jämähdys voi olla aivan eri luokkaa.)

Tässä vielä muistutan, että kasviväreillä ei saa vaalennettua hiuksen tummuutta ja viileät sävyt voivat olla aika haastavia saada aikaiseksi. Varsinkin vaaleissa sävyissä ne voi oikeastaan unohtaa kokonaan, väriskaala on vehnästä kultaiseen ja mansikkablondista karamelliin.

Folk Helsinki cultivators henna.jpg

Kasvivärejä valitessa kannattaa todella kiinnittää huomiota jauheen laatuun. Jopa Ruohonjuuren suuren valikoiman seasta löytyy ”kasvivärejä”, jotka on ryyditetty myrkyillä ja näillä kaikenmaailman epäpuhtailla kasviväreillä voi sitten todella saada niitä yllätyksiä aikaiseksi – sieltä varmaan juontavat ne omatkin kauhukuvat vihreänmustista laikkuhiuksista, joista se väri pitää vain kasvattaa pois. Satsaa siis laatuun.

Cultivator’sia käytetään myös ekokampaamoissa ja se on nyt valikoitunut omaksikin käyttösarjakseni. Aloitan tekemään kasvivärejä asiakkaille virallisesti vasta syksyllä, oman kasvivärikoulutuksen jälkeen, joten siihen saakka kannattaa mennä värjäyttämään hiukset vaikkapa Eco Beauty Wellnessiin Iso-Roballe. Rohkeat voivat hakea oman paketin Cultivator’sia vaikkapa sieltä Ruohiksesta tai Uudenmaankadun Joliesta (myös verkkokaupasta). Jos kuitenkaan yhtään epäröit sävyn valinnassa tai mielessäsi siintää oman sävyn korostusta suurempi muutos, suosittelen hoitamaan homman kampaajan penkissä!

Täältä voit vielä lukea yleisestä sekaannuksesta mustan hennan ja indigon välillä.

-Meeri

Kuvissa näkyvät paketit on saatu testiin maahantuojalta.

Kauneus Hiukset Testit
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.