Tätä odotan: Ocean’s 8

Hollywoodissa on vihdoin huomattu, että naisetkin katsovat elokuvia, ja että he haluavat nähdä valkokankaalla naisten tarinoita. Ensin tuli monella tavalla täysin uudenlainen Bridesmaids, ja sitten Ghostbusters-remake, jossa aaveita jahtasivat naiset ja höpsö sihteeri olikin mies. Sen jälkeen saimme ravisuttavan Wonder Womanin, Hidden Figures -leffan sekä peräti kaksi naisen tähdittämää Star Warsia. Ja nyt bongasin trailerin kesällä ensi-iltaan tulevasta Ocean’s 8 -leffasta, joka on sisarteos Ocean’s Elevenille ja sen jatko-osille. Ja siis sisarteos aika kirjaimellisesti: pääosassa on Sandra Bullockin näyttelemä Debbie, joka on aiempien osien päähurmuri Danny Oceanin sisko. Trailerin perusteella Debbie ei todellakaan jää veljensä varjoon, vaan vankilasta vapauduttuaan päättää ryöstää Met Galan ja julkkisten mittaamattoman arvokkaat timantit.

Ocean

Kuva: Imdb

 

Diggailin aikoinaan kovasti Ocean’s Eleven -elokuvien smooth criminal –tyylistä, jossa tuntuu häivähdys vanhan ajan viehätystä. Trailerin perusteella samanlaista tyylikästä settiä on luvassa myös uudessa leffassa, jossa se yhdistyy aika mittavaan girl poweriin: Sandra Bullockin lisäksi pätkää tähdittävät muun muassa Cate Blanchett, Mindy Kaling, Helena Bonham Carter, Rihanna ja Awkwafina (joka tekee muuten vitun kovaa räppiä.) Toivotaan siis nyt, että valokeila myös pysyy näissä naisissa ja setämiehet loistavat poissaolollaan – heidän kun on jo todellakin aika tehdä tilaa jollekin paljon tuoreemmalle.

Naispääosien lisäksi tämä vähitellen tapahtuva naisroolien laveneminen ylipäänsä ilahduttaa minua. Että äitien, vaimojen, tytärten ja romanttisten sankarittarien lisäksi naiset saavat nykyään olla valkokankaalla myös haamujengiläisiä, tieteilijöitä, supersankareita ja rakastettavia roistoja. Että saamme nähdä useampia elokuvia, joisa naishahmon määrittävin piirre ei ole se, että tämä on nainen.

Kuten blogin Facebook-sivun puolella ehdinkin jo hehkuttaa, tiesittekö, että itse asiassa viime vuonna kolmen eniten rahaa tehneen blockbusterin pääosassa oli nainen? Sellaista ihmettä ei ollut Hollywoodissa nähtykään sitten 1950-luvun. Näin se maailma taas muuttuu – siitäkin huolimatta, että jotkut Star Warsin äijäfanit itkevät sitä, että heidän pitää seurata taas naisen tarinaa. Vaikka just nähtiin yksi, kuinka monta näitä pitää tehdä? Siis onko naisia muka olemassa useampi kuin yksi?!

Siispä Hollywood ja änkyräfanit, tervetuloa tähän uuteen, upeaan todellisuuteen, jossa naisetkin ovat olemassa – nyt myös valkokankailla.

 
Jatka lukemista:
Tätä odotan: The Handmaid’s Tale
tsekkaa tämä: alias grace
Tsekkaa tämä: Easy
 
seuraa blogia Facebookissa ja Bloglovinissa.

kulttuuri suosittelen leffat-ja-sarjat ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.