Mies junamatkan päässä vol. 2 ja kuhinaa tinderissä
Neiti X: Pakko kyllä todeta tähän alkuun, että voihan kevät! Tinderin maksullisuus on ainakin omalla kohdallani kääntynyt vain eduksi. Deittipyyntöjä satelee tasaiseen tahtiin ja tällekin viikolle pyyntöjä on tullut jo seitsemän, joista olen käynyt kaksilla. Matchien määrä on pysynyt alle 20 (nollattuani tilini), mutta keskustelut ovat olleet antoisampia. Huomion saanti hivelee toki omatuntoa, mutta karsintaa on suoritettava rankalla kädellä, kohtuus kuitenkin kaikessa. 😉
Palataanpa asiaan. Viikko sitten puhuin miehestä, joka huomaavaisuudellaan sai aikaan kutinaa vatsanpohjassa. Edellisen jutun voi lukea täältä.
Varastomiehen luona muutamat huurteiset kumottuamme päätimme lähteä kylän pintaan bussilla. Mies oli illan seremoniamestarina, ja vei minut ensimmäiseksi pelaamaan biljardia. Pelaaminen oli hauskaa ja ilmapiiri rentoutui, kun molempien kilpailuhenkisyys nousi pintaan. Jatkoimme iltaa menemällä syömään ja jaoimme mielipiteet huonosta palvelusta ja väsähtäneestä ruoasta. Syötyämme lähdimme baarikierrokselle, minkä aikana tappelimme Kimblen säännöistä, joimme ja nauroimme. Pilkun jälkeen kävimme hakemassa burgerit ja menimme hänen luokseen syömään. Varastomies kaiken lisäksi maksoi koko illan, eikä letkauttanut korvaansa mukinoilleni.
Hänen parvekkeellaan purilainen suussa ihmettelin itsekseni, kuinka helppoa voikaan olla ihmisen kanssa, jonka kanssa on viettänyt vain päivän, mutta jutellut virtuaalisesti kuukauden. Nautin vain olostani ja hänen huomaavaisuudestaan: kun minua paleli, hän toi harteilleni peiton. Menimme nukkumaan vasta kun kukko jo kiekui. Parin tunnin yöunien jälkeen hän heitti minut rautatieasemalle. Sain vielä kujeilevan viestin perään:”Toivottavasti menet oikeaan junaan :)” Viesti sai suupielet ylöspäin heikosta olostani huolimatta.
Viikko vaihtui. Olimme puhuneet vierailuni aikana varastomiehen visiitistä luokseni lähiaikoina, joten laitoin hänelle aiheesta kyselyä. Hän ilmoitti vaisusti, ettei tiedä onko tulossa. Ihmettelin asiaa ja kysyin, että mitkä ovat hänen fiiliksensä jutun suhteen? Vastaukseksi sain vain hiljaisuuden. Viikon päästä hän oli poistanut numeroni yhteystiedoistaan.