Tilaa uudelle
Neiti Y: End of Muusikko. Tässäpä ei-niin-kiva, ei-niin-hauska ja ei-niin-rietas tarina siitä, miten juttu lopulta paketoitiin.
Hykerryttävistä ensitapaamisista oli pikkuhiljaa luisuttu tilanteeseen, jossa yhteisten öiden ja iltapäivään venyneiden aamujen sijaan vietettiin yhdessä vain parituntisia. Ja aiempien tapaamisten riisun sut hitaasti ja kannan sängylle -tilanteesta oli siirrytty riisutaan itse ja siirrytään sänkyyn -tyyppiseen toimintaan. Not so good. Pahinta oli kuitenkin se, että Muusikko tuntui jotenkin välttelevän silmiin katsomista, kun aikaisemmin tyyppi oli tuijotellut minua silmiin ihan ilokseen.
Viimeisen niitin jutulle antoi kuitenkin ihan muu kuin Muusikon toiminta. Aikaisempi tuttavuus Viinimies yökyläili vastikään uudelleen luonani. Aiempien kokemusten mukaisesti homma oli miinuksen puolella – ilotonta ja intohimotonta jyystöä. Kyseisen vierailun jälkimainingit pistivät sitten alulle seuraavan tapahtumaketjun.
Muusikko oli tavalliseen tapaansa viikonloppuvierailulla. Aiemmista kerroista poiketen oma olo tuntui kovin kurjalta. Päässä jyskytti ajatus, että tuossa tuokin on täällä vain seksin perässä. Vaikka niinhän se oli ollut joka ikinen aiempikin kerta – ja se oli ollut aivan fine! Lopulta sain suuni avattua ja kerroin Muusikolle, mitä mielessä pyöri.
Ongelmana on se, että olen kyllästynyt katsomaan vierestä sitä, miten helvetin hyviä miehiä nuo tyypit on – mutta ne ei vaan ole sitä mulle. Minä en ole ”se” niille, eikä ne ole ”se” mulle. Olen liian monta kertaa ajatellut, että tuo tyyppi tekee jonkun naisen vielä niin onnelliseksi, kun katsoo sitä noin tai kun tekee noin. Jos vielä kerran joku sanoo, että sun kanssa on kiva hengailla, kävelen sillä sekunnilla ulos.
Niimpä Muusikko yhteisen lopetuspäätöksen jälkeen käveli ulos ja sulki oven perässään viimeistä kertaa.
Taitaa olla niin, että täällä aletaan jahdata sänkykumppaneiden sijaan seurustelukumppania. Edellisen pitkän suhteen jälkeen olen joka kerta seurustelu-sanan kuultuani yökkäillyt mielessäni. Viime viikkoina jokin on kuitenkin loksahtanut paikoilleen. Salakavalasti on käynyt niin, että seurustelu ei tunnukaan enää niin huonolta ajatukselta. Ehkä edellisen suhteen haavat on nuoltu ja uuteen juttuun voisikin lähteä entistä ehompana.
Sen ainakin tiedän, että yhtään FWB-suhdetta tai yhden illan juttua tähän petiin ei hetkeen ole tulossa.