Osa 2: Kotimaista nykytaidetta!
Toisen kuukauden projektiksi valitsin kotimaisen nykytaiteen. Jes!
Monesta valinnasta vaakakupin tähän suuntaan juuri nyt kallisti tieto siitä, että Taidehallissa on 25.11. saakka Wihurin säätiön näyttely, joka ilmeisesti leikkaa nätisti läpi kotimaisen nykytaiteen 2000-luvun. Hyvä ajoitus.
Lisäksi klasarin jälkeen halusin toisen tyyppisen ilmaisun kentän. Ja vaihteeksi tämä aihealue on edes hivenen vaatimattomammin rajattu (vrt. reilut 500 v musiikkia…).
Pohdiskelen tavoitteita. Gallerioita on tullut jonkun verran kierrettyä, ja tuo näyttely on selviö, joten pitää keksiä joku muu ekskujen lisäksi. Ehkä jokin uusi museo, jossa ei ole tullut vierailtua? Ja ehdottomasti mukaan muutakin kuin maalauksia, valokuvia ja grafiikkaa. Jokin performanssi olisi hauska nähdä!
Jälleen kerran tarkoituksena on kuitenkin saavuttaa jonkinlaista käsitystä siitä, millaiset vaikutteet kotimaisen nykytaiteen kentällä vallitsevat ja ottaa haltuun jonkinlainen sakki nimiä. Jani Leinonen, Osmo Rauhala, Katja Tukiainen… Jonkun verran pinnallisesti aiheesta tiedän, mutta nyt haluan biefiä luiden ympärille. Voisi vaikka lähteä liikkeelle siitä, miten tuo ”nyky” ajallisesti määritellään.
Voi kuinka jännää! Olen taas ihan fiiliksissä uudesta haasteesta.