rento sunnuntai: Viinivaellusta Wienissä

eli Weinwandern am Wiener Weinwandertag! Jos pystyy juomaan viiniä Wienissä ja sanomaan tuon on kyllä aika voittaja. Lisähaastetta kaipaaville sama ylämäkeen kävellen ja maisemia samalla katsellen. Kettu pärjäsi aika hyvin, minä vähän kompuroin.

www.jpg

Sunnuntainen viinivaelluksemme oli matka U6:lla (metro) koillisen suuntaan yli Tonavan pääteasemalle Floridsdorfiin, josta Straßenbahnilla (ratikka) Strebensdorfiin ja jalan Falkenbergille ja sieltä alas Stammersdorfin kautta ratikalla no. 2 kotiin.

Matkalla nautimme kauniista ilmasta (tänään oli aurinkoista ja yli +20 astetta), Wienin luonnosta (tuli melkein Helsinki mieleen siitä kuinka lähellä kaupunkia täälläkin on täysmetsää ja Wienissä sentään asuu yli 1 miljoona ihmistä) ja Heuringer viinistä. Itävaltalaiset ja saksalaiset viinit ovat kuulemma juuri nyt trendikkäitä, ja maistelu kannattaa aloittaa juuri valkoviineistä, ne ovat tämän alueen ehdoton helmi.

wienwein.jpg

Maisemanäköala vuorelta ja ”valkoviinipelto” haha!

Pääsimme myös maistamaan tuorepuristettua (kuulemma 2 tuntia aiemmin puristettua, aika super-tuoretta siis!) BIO-viinirypälemehua pienestä pop-up standista, jonka paikallinen puutarhuri oli laittanut pystyyn vaelluspolun viereen. Innostuimme utelemaan häneltä tuorepuristamisen saloja, sillä Ketun vanhempien maatilalla on seinäkaupalla villiviinirypäleköynnöstä ja viinirypäleet ovat juuri nyt parhaimmillaan, vink vink.

Päivän saldo: 10km patikointia, 3 dl valkoviiniä, 4 dl tuorepuristettua BIO-viinirypälemehua, kanakebab ja tyhjä kameran akku. Klasse.

 

EDIT:

Tuli mieleeni että tekin voitte nauttia siellä Itävaltalaisista viineistä! Alkon valikoima on kyllä todella olematon (ja uskomattoman kallis, mutta no eipä aiheesta sen enempää), mutta tässä pari löytöä joista yksi jopa luomu:

Leth Duett Riesling & Veltliner, valkoviini
(kuiva, erittäin hapokas, vihreän omenainen) 8,98 €
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/562037

Steinschaden Grüner Veltliner Riede Stein, valkoviini
(kuiva, hapokas, hennon päärynäinen)
9,15
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/526027

Meinklang Gruener Veltliner LUOMU, valkoviini
(kuiva, hapokas, mineraalinen)
9,99 €
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/505247

Hyvinvointi Ruoka ja juoma Liikunta Suosittelen