Tunnelmia Kirjamessuilta
Kävin viikonloppuna pyörähtämässä Kirjamessuilla, jotka ovat ainakin minulle jokasyksyinen ohjelmanumero. Nähtävää, ostettavaa ja oheisohjelmaa oli taas mielettömästi.
Koska olin liikkeellä 40 hoursin asioissa bloggaajapassilla, huomasin viettäväni huomattavan paljon aikaa Suomen Kirjailijaliiton lavan luona. Liiton järjestämissä paneeleissa käsiteltiin kirjailijan ammattia useista eri näkökulmista ja keskustelijoina toimivat kirjailijat itse.
Paneeleista sai paljon uutta ajateltavaa. Oli hauskaa seurata presidentti Niinistön ja Jörn Donnerin sanailua sekä kuulla Sofi Oksasen mielipiteitä hänen uudesta Norma-kirjastaan. Lisäksi puheenaiheina tuntuivat olevan sähkökirjat ja niiden tämänhetkiset trendit.
Mutta mieleen jäi erityisesti tuokio Kirjailijaliiton pisteellä, jossa Kaari Utrio ja JP Koskinen keskustelivat kirjailijan työstä. JP oli muun muassa kirjannut ylös kaikki kirjailijantyöstä vuoden aikana tilille maksetut nettokorvaukset (ilman apurahoja). Vaikka kulttuurialan arjen ei pitäisi enää mitenkään yllättää, oli silti musertavaa kuultavaa, kuinka noinkin tuotteliaan tyypin tilille kilahtaa joskus nettona vain muutamia kymppejä kuussa – vastapainona taas monien tuhansien tulot silloin, kun useat myynnit tilitetään samanaikaisesti.
En ole aikaisemmin tiennyt, että kirjailijat ovat yhteiskunnassa samassa asemassa kuin yrittäjät. Eläkkeet, vakuutukset ja kaikki sivukulut maksetaan itse kirjojen myynnistä syntyvistä palkkioista. Olin aiemmin kuvitellut, että kirjailija on edes jonkinlaisessa (edes freelance-) työsuhteessa kustantajaan, mutta olin ollut aivan väärässä. Arvostus tätäkin ammattia kohtaan nousi taas hurjasti!
Tässä vielä kuva muutamista mukaan lähteneistä ostoksista. Erityisesti humanistikirjaa suositeltiin, joten pakkohan se oli ostaa. Ja ensi vuonna ehdottomasti uudelleen!
Kävitkö sinä Kirjamessuilla? Mitä jäi mieleen ja ostoskassiin?