133rd Day of Autumn – Kookosjäätelö suolakinuski – pop corneilla
Kookosjäätelö suolakinuski – pop corneilla
Blogiani selailleet ovat ehkä huomanneet, että aasialaiset maut, herkulliset nuudelit, riisipaperirullat sekä salaattikääröt värikkäillä vihanneksilla sekä makeansuolaisilla kastikkeilla ovat suurta herkkuani.
Viikonloppu-dinnereillä ystävien kanssa aasialaiset maut ja rennot sormisyötävät ovat kestosuosikkejani.
Aikaisemmin jälkiruoat ovat olleet eri maailmasta, usein valkosuklainen vadelma-brownie tai nutellalla aateloitu banaanikakku, mutta viime perjantaina päätin testata aasialaishenkistä jälkiruokaakin.
Lempimaut, kookosjäätelö, suolakinuski sekä tuore mango, persikka tai aprikoosi yhdistyivät herkulliseksi kulhoksi ja täydellisen raikkaaksi jälkiruoaksi vietnamilaisille kevätrullille.
Kookosjäätelö
Kookosäätelön valmistus kannattaa aloittaa aamulla. Ilman jäätelökonetta valmistuvaa herkkua tulee sekoitella muutaman tunnin välein, se jäätyy ja on valmis tarjoiltavaksi noin 8 tunnissa. Glukoosisiirappi ja sekoittelu estävät seoksen paakkuuntumista
- 400 ml (Kara) kookoskermaa
- 1 dl kuohukermaa
- 3 kananmunaa
- 0,5 dl sokeria
- 3/4 dl glukoosisiirappia
- 2 tl vaniljasokeria (tai 1 tl vaniljaa myllystä)
- puolikkaan limetin mehu (sekä raastettu kuori)
- ripaus suolaa
Erottele kananmunat.
Vatkaa valkuaiset kovahkoksi vaahdoksi sokerin kera.
Vatkaa kookoskerma, kerma sekä keltuaiset pehmeäksi seokseksi ja lisää glukoosisiirappi, limemehu, vanilja sekä ripaus suolaa.
Nostele valkuaisvaahto kerma-keltuaisseokseen ja maista. Lisää sokeria / limeä / suolaa / vaniljaa tarvittaessa.
Kaada seos laakeaan pakasterasiaan (esim. Aino – jäätelörasia) ja nosta kylmään pakastimeen.
Sekoittele suurella lusikalla muutaman tunnin välein, jotta seos jäätyy tasaisesti.
Anna jäätyä vähintään 6-8 tunnin ajan ja nosta jääkaappiin tarvittaessa 15 minuuttia ennen tarjoilua.
Pyörittele palloiksi jäätelökauhan avulla ja tarjoile raikas jäätelö esim. kinuskipoppareiden sekä tuoreen mangon kera.
Suolakinuski – pop corn
Näitä kannattaa tehdä kerralla isompi erä, sillä säilyvät hyvin huoneenlämmössä ja maistuvat myös ilman kookosjäätelöä mm. snackseina drinkin kera, iltapalana, välipalana, alkuruokana sekä jälkiruokana……
- loraus mietoa öljyä
- pop corn – jyviä (ei mikro)
- suolaa
- 3 dl kermaa
- 2 dl sokeria
- (1-2 rkl tummaa kaakaojauhetta ja/tai vahvaa kahvia)
- 1-2 tl suolaa
Kuumenna öljy suuressa kattilassa kannen alla. Mausta öljy suolalla ja lisää maissinjyvät.
Anna pop cornien poksua kannen alla välillä sekoitellen, kunnes kaikki jyvät ovat poksahtaneet.
Levitä pop cornit kahdelle leivinpaperille, suolaa kevyesti ja anna jäähtyä.
Mittaa pinnoitettuun kattilaan kerma sekä sokeri (sekä kaakaojauhe tai kahvi) ja anna porista keskilämmöllä, välillä sekoittaen kunnes seos on kauniin kullanruskeaa ja alkaa paksuuntua, noin 10-15 minuuttia. Mausta maun mukaan suolalla.
Kaada kinuski leivinpareilla makaavien pop cornien päälle ja sekoittele varovasti lusikan tms. avulla. Varo kuumaa kinuskia ja sormia!
Anna kinuskin hyytyä huoneen lämmössä muutaman tunnin ajan ja herkuttele !!