69th Day of Autumn
Lämmittävä Cointreau Coffee
Kiitos vanhempieni, hyvään ruokaan on mielestäni aina kuulunut hyvät juomat, joista voi nauttia maun ja mielihyvän takia ja kohtuudella.
Kuten monissa muissakin asioissa, myös alkoholijuomissa brändit ovat maailmanlaajuisia ja laatu maksaa hieman enemmän. Luonnolliset ainesosat, enemmän herkullista makua ja vähemmän polttavaa alkoholisuutta.
Nämä hyvät ominaisuudet yhdistyvät mm. suosikkiliköörissäni Cointreaussa.
Käytän sitä niin lettujen kuin cake popsienkin maustamiseen ja pääraaka-aineena kahteen mielijuomaani, Cosmopolitaniin sekä seuraavaan Cointreau kahviin.
Ihana kahvidrinkki on hyvä vaihtoehto jälkiruoalle raskaan aterian jälkeen.
Etukäteisvalmisteluja ei kaivata ja aikaa menee espressokeittimestä rippuen hieman yli tai alle 5 minuuttia.
Cointreau kahvi
4cl Cointreauta
12cl vahvaa kahvia (kaksi espressoannosta)
kevyesti vatkattua kermaa
kaakaojauhetta
Keitä esim. mutteripannulla kaksi espressoannosta / juoma.
Kaada kuppiin kahvi ja mittaa appelsiinilikööri.
Nostele lusikalla sekaisin.
Valuta kevyesti vatkatty kerma lusikkaa apuna käyttäen kahvi-liköörijuoman pinnalle.
Koristele vahvalla kaakaojauheella ja nauti välittömästi.
*Toinen ihana kahvijuoma Grand Columbia kahvi syntyy korvaamalla puolet Cointreausta suklaisella Kahlua-liköörillä.