76th Day of Autumn
Vietnamilaiset salaatinlehdet riisipallosalaatilla sekä makean tulisella kanalla (neljälle)
Maistoin ensimmäisen kerran riisisalaatilla täytettyjä salaatinlehtiä serkkuvierailulla San Fransiscossa, yhdessä maailman ruokakulttuurien sulatusuunissa.
Kaupungista löytyi sulassa sovussa korealaiset, japanilaiset, italialaiset, meksikolaiset ja perinteiset amerikkalaiset annokset, yhdessä ja erikseen. Suurimpia ihastuksen huokauksia herättivät rekoista ostetut tortillat, italialaiset herkkuleivät, sushia ja tortillaa yhdistelevät sushirillot, neljänkymmenen ainesosan sateenkaarisalaatit sekä nämä rapean, makean, suolaiset salaattirullat !
- rapeita salaatinlehtiä
- mausteista kanaa, possua, nautaa tai jättirapuja
- ”riisipallosalaattia”
- herkkusieniä
- kurkkua, avocadoa, pähkinöitä, paprikaa
- paahdettuja cashew-pähkinöitä
- sriracha-kastiketta sekä valkosipulimajoneesia
- korianteria, ruohosipulia, tuoretta limeä (+kuivattua chiliä!)
Riisisalaatti
Riceball salad täytteenä erottaa nämä rullat tylsän lakahtaneista salaatinlehdistä.
Minun versioni erottaa alkuperäisestä makuelämyksestä friteerauksen skippaaminen sekä kuivatun possun korvaaminen super rapsakaksi maustetulla pekonilla.
Reilulla maustamisella sekä tuoreilla ainesosilla riisisisuksesta saa kuitenkin niin hyvän kuin kaksi litraa paistoöljyä säästämällä voi saada :)
- 2,5-3 dl jasmiiniriisiä
- 2 rkl makeaa chilikastiketta
- puolen limetin mehu
- loraus hunajaaa
- 4 siivua pekonia pieninä kuutioina
- pala purjoa
- 2 shalottisipulia
- 2 valkosipulin kynttä
- puolikas kuivattu chili
- korianteria
Keitä riisi reilusti suolatussa vedessä kypsäksi ja anna viilentyä rauhassa jääkaappikylmäksi.
Paista ensin pekonikuutioita kuumassa pannussa, kaada sitten ylimääräinen rasva pois ja lisää pieneksi pilkotut sipulit sekä chilit.
Sekoita sitten makea chilikastike, limemehu, hunaja sekä pekoni-sipuliseos kylmän riisin kanssa, tarkista maut ja lisää tulisuutta tai makeutta tarvittaessa . Koristele ja mausta korianterilla !
Makean tulinen kana
- 500 g kananfilettä
- suolaa + pippuria + currya
- 2 valkosipulin kynttä
- puolikas kuivattu chili
- yhden limetin mehu
- 2 rkl Ketjap Manis-kastiketta
- 1 rkl makeaa chilikastiketta
- 1 rkl hunajaa
- 2 rkl tummaa siirappia
- loraus seesamiöljyä
Pilko kana kuutioiksi ja mausta runsaasti suolalla, pippurilla sekä currylla.
Pilko valkosipulit ja chilit pieneksi ja sekoita marinadin aineet keskenään.
Kaada marinadi sekä valkosipulit ja chilit kanojen joukkoon ja anna marinoitua jääkaapissa vähintään muutaman tunnin ajan.
Paista pannulla kypsiksi.
Herkkusienet sekä vihannekset
- neljä isoa, tuoretta herkkusientä
- tuoreita, rapeita vihanneksia maun mukaan
Paista vielä pannulla herkkusieniä lorauksessa öljyä ruokaisuuden lisäämiseksi.
Pilko myös kurkkua, avocadoa, sekä paprikaa maun mukaan.
Salaatinlehdet ja kokoaminen
Nappaa rapeasta salaatista yksittäisiä lehtiä ja kokoa päälle riisisalaattia, tulista kanaa kastikkeessaan, pähkinöitä, tuoreita vihanneksia ja yrttejä. Mausta trendikkäällä Sriracha-kastikkeella sekä majoneesilla tai aioililla !
Nauti välittömästi hedelmäisen Rieslingin tai Gewürtstraminerin tai oluen kera :) !