Mun lapsi ei harrasta.

balettimekko.jpg

Seuraan huonoa omaa tuntoa potien perheitä, joissa lapsilla on useita harrastuksia.
Milloin viedään yksi pelaamaan lentopalloa, toinen siksi aikaa satubalettiin ja kun ne päättyvät, mennään yhdessä taidemaalauskurssille. Lapsilla on ohjattuja harrastuksia kolmena, neljänä iltana viikossa ja koko ajan mennään tukka putkella.

Minun lapsellani ei ole ohjattuja harrastuksia.

Töiden jälkeen kyläilemme ystävien luona, käymme metsässä, iltakävelyillä, pyörälenkeillä ja 2 – 3 kertaa viikossa uimassa. Käymme kirjastossa, luemme, askartelemme, piirrämme, laulamme, tanssimme, ”mylläämme” niin kuin pieni ihmisenalkuni asian esittää. Istutamme kasveja, tutkimme kun herneenversot itävät, tiskaamme yhdessä, laitamme pyykkejä, kannamme puita ja käymme pilkillä.

Olemme kokeilleet muskaria ja satujumppaa. Pieni ihmisenalkuni on ollut kiukkuinen, itkuinen ja väsynyt. Ymmärtäähän sen. Hoidossa ja eskarissa mennään hippulat vinkuen vanhempien työpäivän pituinen päivä joka on täynnä virikkeitä, kavereita, meteliä ja meininkiä. Ei se pieni jaksa. Eikä sen tarvitsekaan.

En jaksanut itsekään. Oli aika, kun olin siellä sun täällä. Illat kokouksissa, vapaaehtoishommissa, järjestämässä ja säätämässä. Väsyin ja olin kiukkuinen. Kunnes tajusin, ettei minun tarvitse.Luin jostain lauseen, joka sai minut pysähtymään.

”Sinun ruuhkavuotesi ovat lapsesi arki”

Kaikki se aika, minkä olin kokouksissa, opintomatkoilla, tekemässä jotain kaikkien muiden hyväksi, oli lapseltani pois. Päätin lopettaa oravanpyörässä juoksemisen, jätin pois suurimman osan kuormittavista tekijöistä ja aloin antamaan enemmän aikaani ja kiinnostustani lapselleni. Hän on kuitenkin tuollainen pieni vain vähän aikaa. Minäkään en harrasta. Silti uin, lenkkeilen, joogaan, askartelen, laulan, tanssin, maalaan, luen ja leivon. Meillä harrastetaan ilman aikatauluja. Mites teillä?

Ihailen vanhempia ja perheitä joissa on ohjattuja harrastuksia. Kyllähän ne kehittävät lasta ja ei niistä varmasti haittaa ole. Tuleeko lapsestani kovinkin erilainen kun ei vielä ole lentopalloa, jääkiekkokoulua, satujumppaa, soittotunteja tai kuvataidekerhoa? Ehtiihän näihin myöhemminkin, ehtiihän?

 

Hyvinvointi Mieli Lasten tyyli Syvällistä
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.