Tavoitteet julki

Viimein uskalsin täältä tavoitekaapista pois! 
 
Lupasin ensimmäisessä postauksessa kertoa vähän tavoitteistani, nyt olisi siis niiden aika…
 
Olen koko elämäni ollut ylipainoinen, aikoinaan kun harrastin urheilua olin sitä vähemmän. Mutta vuosien  aikana paino on vain noussut ja noussut. Asia joka on vaivannut useasti, niin itsetunto kuin terveysongelmilla. Sen lisäksi lopettaessani liikunnan nuoruudessa jalassani oleva rakenne vika alkoi oireilla. Tästähän sitten päästiin kierteiseen, jolloin liikkua ei uskaltanut ja elämän tavat olivat mitä olivat. 
Siinä vaiheessa kun unelmat jääkiekon parissa hautautuivat tilalle tuli uusi unelma:  Unelma siitä, että voisin joku päivä olla kilpaurheilija. Ei korkealla, ei enää näin vanhana. Mutta urheilusta nauttien, kilpailuja jännittäen ja mikä tärkeintä: itsensä voittaen. Siitähän tämä sitten lähti!
 

 
Vaikka kuinka tavoite oli kilpaurheilussa, muistuttelin itseäni kerran, toiste ja monesti senkin jälkeen että pienet askeleet ovat nyt niitä tärkeimpiä. Maltti on valttia ja hiljaa hyvä tulee! Tämän takia asetin itselleni pieniä sekä isoja tavoitteita matkalle.
Ensimmäisenä tavoitteenani on nauttia liikkumisesta. Etsiä niin pitkää, että löytää sen lajin mikä tuo itselle hyvän fiiliksen ja minkä pariin pääsemistä odottaa. 
Vaikka yksi tavoite on heti ensimmäisenä listalla niin muita tavoitteita ei voi järjestykseen laittaa. Ne tulevat matkan aikana, juuri niissä kohdissa kun niiden hetki on.
 
Terve peilikuva. Tällä hetkellä peilistä ei katso terve ja hyvinvoiva ihminen. Jossain vaiheessa matkaa sen hymyn alla on kaikki fyysisesti hyvin.
 
Mahdollisuus juosta. Olen vuosia kärsinyt jalka ongelmista ja lääkärit ovat useaan otteeseen kieltänyt juoksemisen. Jonain aamuna laitan lenkkarit jalkaan, kuulokkeet korviin ja lähden aamuauringon valaisemalle kadulle juoksulenkille. Ilman kipua ja ilman pahaa mieltä.
 
Irti sokerikoukusta. Pahin vihollinen ja yksi isoimmista huolen aiheista! Liikunnan lisäksi myös ruokatottumuksissa on edessä muutos, jossa isoin asia on saada sokerin syönti fiksuksi. Takaisin lapsuuden karkkipäiviin siis!
 
Kokonaisvaltainen jaksaminen. Aamuisin on mukavampi herätä, iltaisin pääsee aiemmin nukkumaan. Päivissä on energiaa ja liikunta tuo fiilistä.
 
Huh, enpä olisi koskaan uskonut näin rehellistä ja avointa tekstiä kirjottavani. Rikkoutui moni periaate tässä postauksessa.
 
Kesäterkuin,
Hanna

Suhteet Oma elämä Liikunta Terveys

Hyppy tuntemattomaan!

Nyt jännittää!

Tuntuu, että on jonkun suuren seikkailun alussa. Semmoinen ”ensimmäinen askel tuntemattomaan” -hetki.

Olen pitkään miettinyt blogin kirjoittamista. Voisi jakaa ajatuksia, unelmoida, suunnitella ja kertoa kuinka toteutti. Mietin pitkään millaista blogia. Mistä minulla olisi sanottavaa? Mikä asia on lähellä itseäni? Vappuaattona, kesken vesijuoksun, päätin etten rajaa aihetta. Enhän rajaa ajatuksianikaan!  Tästä syntyi blogin nimi myös. Aamu auringossa parvekkeella, kädessä päivän ensimmäinen kahvikupillinen. Niissä hetkissä syntyy suurimmat, vahvimmat ja välillä myös oudoimmat ajatusten virrat. Ne ovat niitä, joista blogini koostuu.

 

Nyt kun tiedätte, mikä blogi on kyseessä ja miksi tämä nimi. On ehkä aika kertoa, kuka tekstien takana on.

Täällä sanoja tuottaa kahdenkymmenen ja kolmenkymmenen välimaastossa oleva hämäläistänyt savolainen. Paketti koostuu rempseästä luonteesta ja huumorintajuisuudesta johon sekoittuu luovuutta sekä sosiaalisuutta. Olen vuosia elänyt jääurheilulle, astumatta itse kuitenkaan luistimille kertaakaan. Vuosien aikana on tullut nähtyä katsomot, toimistot ja pullojen täyttö pisteet. Tämän kaiken keskellä oma urheilu jäi kokonaan pois päivistä ja sen alkoi huomata kaikilla osa-alueilla. Muutama kuukausi sitten kun matkani jääkiekon parissa sai päätöksen, ainakin toistaiseksi, piti tilalle etsiä toisia tavoitteita ja sisältöä arkeen. Pitkien pohdintojen ja valvottujen öiden jälkeen, tuli päätös urheilun uudestaan aloittamisesta  ja siihen liittyvien tavoitteiden luominen kävi vähitellen. Syy miksi kerroin tämän heti alkuun, on se että blogini tekstit kantavat vahvasti tätä teemaa ja on tukena matkallani kohti näitä tavoitteita. Suurempana tavoitteena totta kai painon pudotus. Tästä ja muista tavoitteisiin liittyvästä palataan myöhemmässä postauksessa!

Muuten minusta. Rakastan kesää, kahvia ja käsitöitä. Luovuuteni tulee yleensä ulos valo- tai videokuvina sekä kirjoituksena.

Uskoisin, ettei tässä tarvitse enään kirjoitta enempää. Myöhemmissä postauksissa varmasti paljastuu lisää asioita minusta!

Terkuin,

Hanna

 

Hyvinvointi Hyvä olo Ajattelin tänään Syvällistä