Hyppy tuntemattomaan!
Nyt jännittää!
Tuntuu, että on jonkun suuren seikkailun alussa. Semmoinen ”ensimmäinen askel tuntemattomaan” -hetki.
Olen pitkään miettinyt blogin kirjoittamista. Voisi jakaa ajatuksia, unelmoida, suunnitella ja kertoa kuinka toteutti. Mietin pitkään millaista blogia. Mistä minulla olisi sanottavaa? Mikä asia on lähellä itseäni? Vappuaattona, kesken vesijuoksun, päätin etten rajaa aihetta. Enhän rajaa ajatuksianikaan! Tästä syntyi blogin nimi myös. Aamu auringossa parvekkeella, kädessä päivän ensimmäinen kahvikupillinen. Niissä hetkissä syntyy suurimmat, vahvimmat ja välillä myös oudoimmat ajatusten virrat. Ne ovat niitä, joista blogini koostuu.
Nyt kun tiedätte, mikä blogi on kyseessä ja miksi tämä nimi. On ehkä aika kertoa, kuka tekstien takana on.
Täällä sanoja tuottaa kahdenkymmenen ja kolmenkymmenen välimaastossa oleva hämäläistänyt savolainen. Paketti koostuu rempseästä luonteesta ja huumorintajuisuudesta johon sekoittuu luovuutta sekä sosiaalisuutta. Olen vuosia elänyt jääurheilulle, astumatta itse kuitenkaan luistimille kertaakaan. Vuosien aikana on tullut nähtyä katsomot, toimistot ja pullojen täyttö pisteet. Tämän kaiken keskellä oma urheilu jäi kokonaan pois päivistä ja sen alkoi huomata kaikilla osa-alueilla. Muutama kuukausi sitten kun matkani jääkiekon parissa sai päätöksen, ainakin toistaiseksi, piti tilalle etsiä toisia tavoitteita ja sisältöä arkeen. Pitkien pohdintojen ja valvottujen öiden jälkeen, tuli päätös urheilun uudestaan aloittamisesta ja siihen liittyvien tavoitteiden luominen kävi vähitellen. Syy miksi kerroin tämän heti alkuun, on se että blogini tekstit kantavat vahvasti tätä teemaa ja on tukena matkallani kohti näitä tavoitteita. Suurempana tavoitteena totta kai painon pudotus. Tästä ja muista tavoitteisiin liittyvästä palataan myöhemmässä postauksessa!
Muuten minusta. Rakastan kesää, kahvia ja käsitöitä. Luovuuteni tulee yleensä ulos valo- tai videokuvina sekä kirjoituksena.
Uskoisin, ettei tässä tarvitse enään kirjoitta enempää. Myöhemmissä postauksissa varmasti paljastuu lisää asioita minusta!
Terkuin,
Hanna