Miksi ostinkaan vaatteita?

Päätin viikko sitten aloittaa  vuosi uusia valmisvaatteita -haasteen, mikä tuntuu oikeastaan tosi helpottavalta.

En ole koskaan ollut mikään älytön himoshoppailija ja itse asiassa ihan tarkistin, että viimeisimmän vaateostoksen olen tehnyt huhtikuussa. Minun on nykyään todella vaikea tehdä ostopäätöksiä ja punnitsen aivan liikaa sitä, teenkö varmasti oikean valinnan ostaessani jonkun tietyn tuotteen. Mistä minä voin tietää tykkäänkö jostakin paidasta vielä viiden vuoden jälkeen ja ylipäätään kestääkö se kasassa edes niin pitkään? 😀

Olen ymmärtänyt, että vielä muutama vuosi sitten shoppailin vaatteita usein uutuuden viehätykseen ja haluun, enkä tarpeeseen. Vaatekauppojen koluaminen ja nettikauppojen selaaminen oli lähinnä ”aivot narikkaan” -ajanvietettä.

Olen myös pohtinut, että vaatteiden ostamiseen linkittyi minulla usein ajatus itsensä palkitsemisesta. ”Nyt kun olen jaksanut ahertaa, olen kyllä ansainnut yhden paidan.” Ehkä koin olevani vaatteiden ostamiseen myös oikeutettu sen takia, etten tuhlaa rahaa muihin ”turhakkeisiin” kuten roskaruokaan tai tarpeettomaan sisustuskrääsään. Ajattelin myös käytettyjen vaatteiden ostamisen tuovan puhtaamman omantunnon, vaikka silloinkin ostin usein halu, enkä tarve edellä.

diy-virkattu-lompakko_0.jpg

Minusta myös tuntuu, että mitä vanhemmaksi tulen, sitä vähemmän kiinnostaa, miltä näytän muiden silmissä. Totta kai haluan näyttää perussiistiltä, mutta minulle on yks hailee pukeutua samaan mekkoon monta työpäivää putkeen. Nuorempana täytyi aina olla joka päivälle eri vaatteet ja tuli kokeiltua kaikenlaisia hilavitkuttimia. Nyt tietää paremmin, millaisista vaatteista tykkää.

Myönnän kuitenkin, että viime syksynä kun aloitin työt valmistumisen jälkeen, täydensin ensimmäisten palkkapäivien aikaan jonkin verran vaatekaapin sisältöä. Voin kuitenkin kertoa, että oma identiteetti kokee melkoisen kolahduksen siinä vaiheessa, kun on suurimman osan elämästään ollut ”titteliltään” opiskelija, ja yhtäkkiä se vaihtuukin työntekijään. Ehkä sitä haluaa tittelinsä lisäksi uudistaa myös vaatekaapin sisältöä? Ja palkita itsensä opiskeluputken päättymisestä?

Nyt kun vuosi ilman uusia valmisvaatteita -haaste alkoi, enää ei tarvitse kierrellä kirppareilla, selata nettikauppoja ja nähdä vaivaa tuotevertailuun. Voin käyttää shoppailusta jäävän ajan ja energian johonkin merkityksellisempään tekemiseen. Tai ihan vaikka Netflixin tuijotteluun. ❤

Oletko koskaan miettinyt tarkemmin, mikä saa sinut ostamaan vaatteita?

Kuva: neljä vuotta sitten virkkasin tämän lompakon, joka on minulla käytössä edelleen joka päivä. Vaikka kuva on otettu vuonna 2014, näyttää lompakko yhä lähestulkoon samalta. Huomaan jälleen ajattelevani, kuinka itse tehty on usein kestävämpää kuin pikamuotiketjusta ostettu asuste tai vaate, joka kuluu käytössä alta aikayksikön. 

Haasteesta tarkemmin:
Vuosi ilman uusia valmisvaatteita

suhteet oma-elama vastuullisuus diy
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.