Kovaa on ollut
We Want More! Todellakin, tälläistä tarvittaisiin lisää. Suoraa puhetta myös vastoinkäymisistä kuten tarjoilee Ylen uutuusohjelman We Want Moren tänään lauantaina esitettävä ensimmäinen jakso, jossa käsitellään Neon2-yhtyettä.
Neon2 oli 90-luvun suuria suomalaisia menestystarinoita. Rami Alanko ja Jussi Rainio suolsivat tarjolle hittejä, joista osa on jäänyt vahvasti elämään. Klassikot kuten Kemiaa ja Polku soivat edelleen usein radioaalloilla. Menestys oli 90-luvun alkuvuosina hurjaa, mutta kulisseissa tapahtui myös paljon sellaista, josta on vaiettu parikymmentä vuotta. Ei kaikkea kerrota nytkään, mutta rajuistakin käänteistä kuullaan riittävästi. Ansio siitä kuuluu pitkälti laulusolisti Jussi Rainiolle, jolla on kanttia myöntää mokiaan julkisesti. Harvinainen taito ei vain viihdemaailmassa vaan elämässä yleensäkin.
Jussi ei peittele taustaansa, joka ei tarjonnut kovin hääppöisiä eväitä käsitellä sen paremmin ihmissuhteita kuin valtavaa julkisuuttakaan. Asiassahan ei ole mitään tavatonta, samanlainen tausta on lukemattomilla suomalaisilla ja vastaavaa todellisuutta elää nytkin iso joukko lapsia ja nuoria. Mutta harva julkisuudesta tuttu näistä asioista puhuu. Korkeintaan viitataan vaikeuksiin lauseella tai parilla, mutta enempää ei kerrota. Kaikkien kohdalla tosin ei taida olla paljoa kerrottavaakaan. Riittää, kun pääsee esiin ja saa myötätuntoa vuodattamalla, kuinka kurjaa on ollut ja kuinka sekin opettaja katsoi selvästi himoiten meitä alaikäisiä koululaisia. Kun julkisuutta saadakseen ei tarvitse avautua enempää, niin paljastumatta jää, että oikeastaan mitään rankkaa ei tapahtunutkaan. Kunhan nyt vaan päästään otsikoihin samaan tapaan kuin nekin, joilla oikeasti on ollut kovia kokemuksia.
Nykyäänhän artistit lähinnä julkaisevat levy-yhtiönsä avustamana somen täyteen itselleen myönteisiä kuvia ja muka-paljastuksia. ”Kovaa on ollut” on lööppeihin kelpaava hokema, vaikka se ei tarkoitakaan oikein mitään, kun asiasta ei kerrota syvemmin. Ei puhuta todellisista tapahtumista eikä aidoista omista tunteista. Eikä varsinkaan mitään sellaista, joka ei sopisi tarkkaan laskelmoituun ja vaivalla kiillotettuun julkisuuskuvaan.
No tämäniltaisessa ohjelmassa kerrotaan vähän muustakin – vaikka pintaa raapien, mutta siltikin aidosti. Suosio vaati kovaa hintaa, kun kuvaan tulivat Jussin itsemurhayritykset ja muut karikot, joihin menestyvän yhtyeen taival hiipui muutamassa vuodessa.