30 Days of Music – toinen viikko
Seuraavat 7 päivää Instan #30DaysofMusic haasteesta koottuna iloksenne/harmiksenne 🙂
8 päivä – huumeista ja alkoholista
Ian Dury: Sex & Drugs & Rock & Roll
Seksi on kivaa, rokki on kivaa, huumeista riittää alkoholi. Biisi on sairaan kova!
9 päivä – saa piristymään
Men without Hats: Safety Dance
Taas mennään kauas vuosikymmenten taa. Ivan Dorochukin liehuvat kutrit ja notkea askellus videolla piristävät yhä vielä, puhumattakaan letkeästä biisinjolkotuksesta.
10 päivä – surullinen biisi
Markus: Viimeinen kevät
Tämä biisi on tuttu jostain kaukaa kouluaikojen musiikkitunneilta ja muistan yhä sen haikean melankolisen fiiliksen minkä se esiteinille sieluun toi.
11 päivä – tähän ei kyllästy koskaan
Marianne Faithfull: As Tears Go by
Faithfullin esittämänä tämä biisi antaa joka kuuntelu kerralla jotain uutta. Harmoninen, kaunis, koskettava.
12 päivä – paras ikinä
Jimi Hendrix: Foxey Lady
Toinen biisi, jonka muinainen flamma on joskus ”omistanut” allekirjoittaneelle. Tästä tyypistä ei jäänyt negatiivisia muistoja, joten Hendrixin biisistä voi nauttia ilman ikäviä mielleyhtymiä. Ja hei, Jimi Hendrix nyt vain on paras ikinä, oli biisi mikä hyvänsä.
13 päivä – muisto kasarilta
Dead of Alive: You spin me around
Oltiin luokkaretkellä Las Palmasissa ja tämä soi yökerhoissa koko ajan. Pyörryttävän ihana, niin biisi kuin se luokkaretkikin!
14 päivä – soittakaa häissäni
Juice Leskinen: Luonas kai olla saan.
En ole koskaan haaveillut häistä ja morsiamena olosta, mutta tämä Juicen kappale kuvastaa minusta rakkautta suurimmillaan. Häitä en aio viettää, mutta päivät jotka maapallo pyörii radallaan, varmaan nukun T:n teltassa.
******
Onko tuttuja biisejä näistä mikään?
Kolmas viikollinen biisejä tulossa lähipäivinä.