Äärimmäisen epäsopiva mielipide (aamulla kello viisi)
Sarjassa asiakokonaisuudesta erotettuja lausahduksia:
”Naisen liikkumatilan rajaaminen ja naisen paikan määrittäminen on yllättävän helppoa, koska rajat kunnollisuudelle, ‘normaaliudelle’ ja kauneudelle ovat kovin kapeat. Se, että naisten ja äitiyden ympärillä käydään edelleen tuomitsevia keskusteluja kertoo siitä, että patriarkaatti elää ja voi hyvin. Hyvät uutiset ovat, että patriarkaatti kaatuu, jos se kaadetaan. Mainio tapa aloittaa purkuhommat olisi lopettaa naisten ulkonäön jatkuva kommentointi. Lisäksi olisi aiheellista lakata sheimaamasta äitejä ja ottaa myös isät mukaan keskusteluihin ja vastuuseen vanhemmuudesta.” (Lainaus Bluestockingin postauksesta).
Patriarkaatti kaatuu kun naisten ulkonäön jatkuva kommentointi ja äitien sheimaaminen loppuu. Patriarkaatti ?
Jälleen kerran tunnen eläväni ihan toisessa todellisuudessa.
Useammin minä luen tai kuulen
Naisten arvostelevan toisten naisten, tai vielä pahempaa, omaa ulkonäköään.
Naisten, äitien, kommentoivan ärhäkästi, ilkeästi, alentuvasti toisten naisten ja äitien tekemisiä tai tekemättä jättämisiä.
Naisten arvostelevan puolisoidensa tai lähipiirinsä miesten osaamattomuutta vanhemmuuden (tai minkään muunkaan) saralla.
Helvetti, me naiset teemme toisillemme ja naisen asemalle enemmän hallaa kuin useimmat miehet. Tokihan se on aina helpompi etsiä syyllistä kaikkiin vääryyksiin muualta kuin itsestään, mutta haloo – miten ihmeessä maailma muuttuisi paremmaksi tai tasa-arvoisemmaksi, jos me naiset emme osaa edes toisiamme tasa-arvoisesti kohdella ja ilman ilkeyttä ja arvosteluja kommentoida?
Kysyn vaan.