Heather Morris: Auschwitzin tatuoija

IMG_1159.jpgHeather Morris: Auschwitzin tatuoija on tositarinaan perustuva romaani slovakialaisen Lale Sokolovin vaiheista ja selviytymisestä Auschwitz-Birkenaun tuhoamisleirillä. Morris haastatteli Sokolovia usean vuoden ajan ja hänen luvallaan kirjoitti haastattelujen pohjalta kirjan.
Kirja herätti minussa ristiriitaisia tunteita. Kertomukset matkasta tuhoamisleirille ja elämästä leirillä nostivat mieleen muistikuvia dokumenteistä, elokuvista ja historiankirjoista ja välähdykset aiheuttivat inhoa ja epäuskoa. Hengissäpysyminen sellaisissa olosuhteissa saa varmasti ihmisen tekemään mitä vain säilyäkseen hengissä ja jos siellä vielä on jaksanut pyrkiä auttamaan muita, on jo lähes pyhimys.
Mutta.
Minua häiritsi Sokolovin kertomisessa se, miten (tämä on minun kokemukseni tekstistä) hän jotenkin oli mielestään parempi kuin muut. En oikein osaa määritellä miksi minusta tuntui siltä, mutta kärjistetysti sanottuna en pitänyt Sokolovista ihmisenä. Koskettava rakkaustarina, kyllä. Mahtava selviytymistarina, kyllä.
Mutta.

Heather Morris: Auschwitzin tatuoija (The Tattooist of Auschwitz)
Kääntäjä: Pekka Tuomisto
Kustantaja: Aula Co
E-kirja/BookBeat
(Helmet-lukuhaaste kohtaan: 32. Kirjan nimessä on ammatti )

 

Kulttuuri Kirjat Suosittelen
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.