Jokin välissämme – Lisa Hall

IMG_7188.PNG

Se tavallinen tarina.
He tapaavat, rakastuvat, saavat lapsen, toinen luopuu urastaan hoitaakseen lapsen&kodin ja toinen tekee apinanraivolla uraa. Heti suhteen alusta on huomattavissa omistushaluisuutta ja määräileväisyyttä, ystävät katoavat, vanhempiin saa ottaa yhteyttä vain salaa. Koko ajan pitää olla puhelimen ääressä, ettei tule epäilyksiä harharetkistä.
Ensin yksi pieni läpsäys.
Sitten toinen.
Henkistä ja fyysistä väkivaltaa.

En tiedä kumpaa inhosin kirjassa enemmän, Salia vai Charlieta. Salia siitä, että hän sieti kaiken ja Charlieta siitä mitä hän teki.

Tarina imaisi mukaansa ja vaikka koko ajan mielessäni noiduin, että miksi ei Sal vain lähde, niin tavallaan tiesin miksi hän ei lähde. Yhden ystäväni elämä oli juuri samanlaista, mutta toisin kuin Sal, hän murtui ja menetti kaiken.

Parasta kirjassa oli lopun yllätys, josta en kerro sen enempää, koska se pitää lukea ja tajuta itse. 

Tämä kirja kannattaa lukea jo siitä syystä että se paljastaa omat asenteisuutesi perheväkivaltaan.

Kirjailija: Lisa Hall
Kustantaja: HarperCollins Nordic FI
E-kirjan julkaisuvuosi: 2017
Sivumäärä: 251

kulttuuri suosittelen kirjat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.