Kirpparilöytöjä ja joulumieltä
Minulla on Joensuussa muutama lempparikirpputori, jotka kierrän yleensä n. viikon välein, osin viihdykkeeksi ja joskus oikeasti etsinkin jotain. Tämän viikkoisella kierroksella tein useamman ostoksen, joihin olen oikein tyytyväinen.
Vaikka vaatekaappini kiljuvat ähkyä, ostin kaksi vaatekappaletta niihin lisää!
Alla hieman erikoisemman näköinen pliseeratut hihat ja kauluksen omaava Anne Fontainen valkoinen paita, joka jotenkin tuo mieleeni surullisen Pierrot-klovnin? Hihat ja kaulus ovat omituisuudessaan silti minun mieleeni ja uskon että farkkujen ja pitkien saappaiden kanssa yleisilme ei mene liian pellemäiseksi. Ja jos menee, niin nauretaan sitten yhdessä. Hintaa tällä paidalla oli 6 euroa.
Minusta t-paidoissakin pitää olla joku jippo, muukin kuin tekonaseva iskulause tai rintapielen logo. Tämän paidan kaulusröyhelö on herkullinen! Kun yhdistän sen kellohelmaiseen pallohameeseeni, korostuu asun naisellisuus, mutta farkkujen kanssa ja nahkatakin välistä vilkkuessaan on se juuri sopivan ”rock”! Paidan materiaalikin on ihanan tuntuinen iholla. Ja vaikka juuri naljailin rintapielen logoista, niin tämä yksilö on myös ”merkkituote”, valmistaja/valmistuttaja on Ralph Lauren. Kirparihintaa 4 euroa.
Jos nyt joku tuhahtelee, ettei kukaan myy Fontainen tai Laurenin paitoja muutamalla eurolla, niin paljastan salaisuuden…kirppari jossa käyn saa uudenuutukaisia, mutta ”voi niin Last Season” vaatteita suoraan liikkeiltä & putiikeista ja todellakin myy niitä pilkkahintaan 😉
Seuraavasta pysähdyspaikasta löysin korurengin itselleni kolmen euron huimaavaan hintaan. Torso pääsee työpöydälleni ja toivottavasti edesauttaa korujeni tallessa pysymistä.
Ehkä maalaan korsetin vähän kirkkaamman väriseksi, vaikkapa oranssiksi?
Myös pikkuinen, kullanvärinen laukkupussukka tarttui mukaani. Kahteen lokeroon mahtuu hyvin ainakin puhelin, pieni kukkaro ja huulipuna & nenäliinoja, joten veikkaisin, että se pääsee kanssani liikenteeseen lähiaikoina, jos päädymme Turjakkeen kanssa synttäriputken aikana ulos syömään.
Ja tämä maksoi euroja nolla, koska oli ”tästä saa ottaa” laarissa.
JOULUHÖRSYLÄN sydän läpätti innosta ja onnesta, kun näin tämän koririkitelmän myyntihyllyssä. Mummillani oli tuollaisia punaposkitonttuja jouluasetelmissaan kun minä olin pieni, missä lie ovat ne tontut nyt, mutta tämä yksilö koreineen muutti meille ja saa koriinsa hyasintin lähipäivinä.
Hintaa 2 euroa.
Miten söpö se onkaan!Ei kukaan tarvitsisi punaisia sydänvaloja? HAHAHAHHAH.
Mie vähän innostuin, kun löysin kuudella eurolla laatikollisen sydänvalokimppuja, liekö joidenkin häiden koristerekvisiittana ollet ja kylmästi kirpparille kannettu juhlien jälkeen? Toivottavasti rakkaus kuitenkin roihuaa edelleen.
6 eurolla sain 15 valosydänkimppua, kaikki toimivia ja oiken suloisia. Virittelen noita varmaankin joulukukka asetelmiin tai pöydille tai vessaan tai kenkäkaappiin tai…
Hyvä oli kirpparikierros siis. Vai mitä olet mieltä?