Liv Constantine: Toinen rouva Parrish
Sujuvasti kirjoitettua viihdettä.
Amber Pattersonin silmissä Daphne Parrish elää kahden tyttärensä kanssa unelmaelämää miljonäärin kuvankauniina vaimona, ilman huolta ja murhetta niin triviaaleista asioista kuin raha ja toimeentulo, huolista, mitkä ovat Amberin arkipäivää.
Amberin mielestä hän ansaitsisi kaiken saman mitä Daphenkin, tarkemmin sanottuna kirjaimellisesti kaiken mitä Daphne omistaa. Hän tekee suunnitelman, jonka avulla hänen tarkoituksensa on päästä ”kalifiksi kalifin paikalle” ja alkaa toteuttaa operaatiotansa häikäilemättömästi.
Amberin näkökulma kattaa kirjan alun, mutta puolenvälin maissa äänen pääsee Daphne ja asetelma ei olekaan ihan niin mustavalkoinen miltä näytti.
Mutta kuka onkaan lopulta voittaja?
Liv Constantine (siskokset Lynne ja Valerie Constantine) : Toinen rouva Parrish (The last mrs. Parrish)
269 sivua
2020
Harper Collins Nordic